Страстите около изминалите на 4 април парламентарни избори все още не са утихнали, но резултатите от тях позволяват да бъдат направени първите анализи за влиянието им върху процесите на местно ниво. Кой спечели и кой загуби на изминалия парламентарен вот и какви изводи можем да си направим от резултатите в нашата община?
Община Свищов е една от едва 96- те общини, в които водещата политическа партия ГЕРБ не спечели проведените избори. В 169 от общо 265 общини в страната партията на настоящия премиер Бойко Борисов е първа политическа сила, но не и в Свищов, където е едва трета.
Това е показателно за управлението на местно ниво, още повече, че кметът Генчев обяви партийното си членство в ГЕРБ в началото на управленския си мандат и де факто пое функциите на водач, независимо, че структурата и има формално друго лидерство.
Без съмнение за катастрофално лошия резултат на ГЕРБ роля изигра и публичното появяване на материал, уличаващ кмета в игра на хазарт, именно в разгара на кампанията.
Вместо да реагира и да потвърди или отрече автентичността на записа Генчев зае позата на страничен наблюдател, само за да не види очертаващия се публичен скандал. Това очевидно е повлияло на избирателите на ГЕРБ, които бяха подложени на двоен натиск – от една страна проблемите с протестите на национално ниво, а от друга и поведението на кмета, в който обществеността започва да губи доверие.
На фона на тези проблеми много добро впечатление прави присъствието на кандидатурата на Илиян Венков Георгиев, на когото едва 37 гласа не достигнаха, за да премине прага за активиране на преференциите в листата. Очевидно в младия икономист има потенциал, който може да запази на крака клатещата се конструкция. Дали е налице преориентиране и търсене на новата силна личност в редиците на ГЕРБ обаче ще покаже единствено бъдещето.
Така след отсъствието в листата на досегашния депутат Станислава Стоянова, местната власт остава без „свой“ депутат, което обрича на изолация амбициите на Генчев да е винаги в близък контакт с централната такава.
Тежка вътрешна война буквално разцепи БСП. Колкото и парадоксално да звучи именно на това обстоятелство се дължи много добрия резултат на партията в Свищов, където тя е втора политическа сила. Битката между номинацията на структурата и близка до кмета Генчев Анелия Димитрова и младия представител на гражданската квота Симеон Вачков доведе до общо повишаване на гласовете за БСП. Не е тайна обаче, че между местната структура и социалистите, подкрепящи Вачков отношенията са под точката на замръзване. Такива са и отношенията на подкрепящите и противопоставящите се срещу лидера Корнелия Нинова на областно ниво и в БСП неизбежно предстои да избухне тежка вътрешна война, която ще определи отношението на партията спрямо местната власт. Казионната партийна структура продължава да подкрепя местната политика на кмета Генчев, когото лансира през 2015г. като своя номинация, но след като той прие „подадената ръка“ на Цветан Цветанов – тогава втори човек в ГЕРБ, изведнъж социалистите се оказаха прелъстени и изоставени.
Така много техни избиратели се преориентираха към номинацията на Вачков, обещал да върне автентичния облик на опозиционност на БСП, който бе окончателно дискредитиран вследствие на колаборацията на другото крило с ГЕРБ на местно ниво.
ДПС, която е третият крайъгълен камък на местната управленска конфигурация също показа твърде нисък за потенциала си резултат. Това е партията, която дори и не постави своя свищовска номинация в листата. Като резултат хората на Ахмед Доган получиха едва 5,24% от вота в общината спрямо 6,61% на областта. Без съмнение за този резултат роля играе и обстоятелството, че традиционни избиратели на движението се преориентираха към „Има такъв народ“ вследствие на пасивната позиция на ДПС и подкрепата и към изгонването на търговците от терена на старата болница.
Сагата с пладнешкия опит за грабеж чрез непрозрачна приватизация на този терен, може би се оказа допълнително гориво в резервоара на хората на Слави Трифонов. Ключови лица от протестите срещу действията на кмета и академичното ръководство подпомогнаха кампанията на „Има такъв народ“ и допринесоха за първото място на общинско ниво.
Определяна като партия на протеста срещу статуквото „Има такъв народ“ се оказа първа политическа сила в Свищов и беше натоварена от гражданите на общината с огромни очаквания. Без съмнение за резултата и влияние оказа ролята и на антитпод не само на националната власт, но и на местната.
За тях трябва да е ясно, че всяко колабориране с групата политически субекти около кмета ще означава сигурна загуба и срив на доверието на хората. Предвид липсата на разпознаваемост на местните лица в „Има такъв народ“ обаче предстоят нелеки времена за новия силен играч на местен терен, като опитите структурата да бъде завладяна отвътре тепърва предстоят. Как ще реагира новия политически субект предстои да видим.
Интересна конструкция представлява формацията на Мая Манолова „Изправи се! Мутри вън!“ Макар и зад нея да не стои единен партиен субект и се разчита на гражданското начало, наличието на трима свищовски кандидати допринесе за добрия резултат. Предстои да видим ще протекат ли процеси на формиране на някаква партийна идентичност на хората от тази гражданска инициатива, както и какво отношение ще вземат те по местни проблеми и въпроси.
На фона на обстоятелството, че на изминалите избори „Демократична България“ не успя дори да регистрира своя листа в Свищов настоящите резултати са направо отлични. В същото време обаче при огромния потенциал, който демократичната общност има в община, която през годините е била определяна като син бастион да постигнеш едва 4,92 % от гласовете при 6,03% на областно и 9,45% на национално ниво едва ли е повод за особена радост. Самият вече избран депутат Калоян Янков определя резултатите на коалицията в Свищов по-скоро като незадоволителни.
Свищов има нужда от силна либерална алтернатива в политическия си спектър, но доколко симпатизантите на „Демократична България“ ще успеят да преодолеят вътрешните си противоречия и формацията ще се структурира на местно ниво предстои да видим. Сигурно е обаче, че ако продължават да разчитат единствено на младия Константин Ангелов, който дори не живее и работи постоянно в Свищов, едва ли ще успеят да излязат от ролята си на маргинали в местен политически план.
Изборите на 4 април приключиха, сега е ред на ….може би нови избори. Какви процеси ще протекат във формациите на местно ниво предстои да видим и установим. Свищов има все пак свой депутат – представителя на партията победител Христо Дочев. Това е и своеобразна закономерност и справедливост – именно победителят на общинско ниво да изпрати местен представител в голямата национална политика.