Пълна метаморфоза претърпя позицията на градоначалника Генчо Генчев по отношение апетитния терен на Старата болница в града. Повече от две години след като той демонстративно отказа да изпълни взето решение на Общинския съвет да предприеме действия от името на общината за да поиска тя собствеността на терена от държавата, в отчета си за намеренията си до края на мандата той отново заговори за същото.
д-р Генчо Генчев се обяви над Конституцията и пренаписа закона за местно самоуправление
Позицията, че общината има намерение все пак да потърси терена остана някак незабелязана при бурните аплодисменти на гостите на събитието, които рядко вникваха в смисъла на изказаните от Генчев намерения, но за сметка на това му благодаряха с и без повод.
Припомняме, че един от най-сериозните обществени скандали, съпътствали неговия втори мандат бе свързан с изгонването на десетината дребни търговци, които изкарваха прехраната си, стопанисвайки малки магазинчета там. Целта – теренът да бъде продаден от страна на държавата, която бе управлявана по това време от близките на Генчев и неговите съпартийци от търновското крило на ГЕРБ кръгове до покойните бизнесмени Петър Христов и Камен Костадинов.
За да може да се осигури сделката той дори инициира отказа на Стопанската Академия от взето решение на нейния Академичен съвет с фиктивно обещание, че тя щяла да получи пари от подобна бъдеща продажба.
Странно това съвпадна по време и с приобщаването на бившата заместник-ректорка от времето на управлението на Величко Адамов проф. Теодора Димитрова в управлението на общината и МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“. За да изгонят от помещенията им със съвместни действия на община и Стопанска Академия се стигна дори до спиране на водоподаването и електричеството на обектите.
Единствено проведените парламентарни избори и забавянето, което предизвика общественият скандал спасиха тогава терена от бърза продажба.
Изтъкнати свищовци и природозащитници се вдигнаха в защита на терена на старата болница от продажба
В крайна сметка позицията на „Площад Алеко“ винаги е била, че земята трябва да бъде публична собственост, каквато е и нейният юридически статут. За нас остава загадка защо повече от три години години този парцел пустее, решението на Общинския съвет, взето още през 2019г. остава неизпълнено, наемателите на постройките там бяха прогонени, а бизнесите им съсипани и след всички тези действия, които нямат никаква вътрешна логика се стига отново до положението, Генчев да „се сети“, че общината някога е поискала този терен.
През това време няколко свищовски семейни бизнеса можеха да бъдат съхранени, а сега случващото се „ухае“ много повече на неосъществена корупционна сделка, отколкото на внезапен катарзис на подкрепения от ГЕРБ, БСП, ДПС и неясно кои олигархични кръгове местен кмет.