Промяната на организацията на движението в района на магазин „Витоша” и кръстовището на улиците „Иваница Данчев” и „Патриарх Евтимий”, чрез обособяване на нови паркоместа за клиентите на магазина, бе поводът за започване на закъснелия дебат за градоустройствените решения, които превърнаха намаляващия драстично като население Свищов в непроходимо място по време на пикови часове, заради проблеми с трафика и паркирането.
„Вземам отношение по този въпрос не толкова във връзка с конкретния случай, защото става въпрос за обособяване на паркоместа към вече функциониращ търговски обект, събиращ достатъчно голяма клиентела, което е предпоставка за създаване на проблеми с трафика при липса на места за паркиране. Проблемът е, че по тези теми не се е мислило никога назад в годините. Град Свищов няма Генерален план за движение и регулиране на трафика по вътрешните пътни артерии, какъвто например има областния център Велико Търново. Липсва цялостна концепция как се постъпва при даване на съгласие за изграждане на голям търговски обект, който логично изисква създаване на съпътстваща прилежаща инфраструктура и генерира трафик. Това изисква създаване на възможности за паркиране, пешеходна зона за достъп на клиентите и т.н. Всички тези въпроси се решават и са се решавали през годините на парче. Примерите за това са много и са видими най-вече в трите ключови за движението в града райони – „Хан Бъчва”, площад „Свобода” и „Велешана”. Например по отношение на площад „Свобода” смело мога да заявя, че мястото на магазин БИЛЛА не е там! Същото е положението и с пл. „Хан Бъчва”, където от двете страни на кръстовището са изградени съответно автомивка и бензиностанция, а до нея голям магазин. Всички тези наглед добронамерени решения всъщност водят до много сериозно затрудняване на трафика, който става все по-интензивен с нарастване на броя на автомобилите, преминаващи по улиците. Представете си, ако Свищов бе демографски с населението си отпреди 10-15 години и ако в него присъстваха всички студенти, които сега липсват в града. Какво би било положението в тези ключови градски зони?” – поде дискусията председателят на групата съветници „Площад Алеко” адв. Калин Костов.
„Ясно е, че в конкретния случай отказът да одобрим решението за обособяване на паркоместа би се тълкувало като дискриминационно действие спрямо бизнеса на конкретен търговец (собственикът на магазин „Витоша”). Въпросът е, че за пореден път правим конкретна кръпка върху съществуващото положение, без да имаме цялостна визия и стратегия какво правим нататък. Утре може да дойде ново намерение за изграждане на търговски обект и то е много вероятно да бъде прието с аплодисменти, без въобще някой да се замисли, че подобно одобрение минава през цялостна идея и решение на въпроса за регулиране на пътникопотока в градските зони. При всяко подобно намерение следва тези въпроси да се решават съобразно заложени правила, които да се спазват от предходна, настояща и бъдеща градска власт. Моето мнение е, че големи търговски обекти следва да се изграждат встрани от натоварените градски зони! В малък град като Свищов, град със сравнително тесни улици, разположени терасовидно, град, чиято география не предполага концентриране на голям трафик на конкретни места и пропускливостта в който е изключително слаба. Това са вижданията и на специалисти архитекти-урбанисти в световен план. Няма нищо срамно в това да поискаме становище от такива експерти за решения за облекчаване на градския трафик. Въпросът за създаването на Генерален план за движението в Свищов остава да виси със страшна сила и през последните четири години на този мандат.” – допълни позицията си той.
В допълнение на казаното отношение взе и бившият кмет на Свищов Станислав Благов, който опонира с тезата, че едва ли Търново би могъл да бъде даван като добър пример за решаване на проблемите си с движението, паркирането и трафика. По негово мнение трябва „при всички положения да се дава шанс на всяко едно инвестиционно намерение.” Той допълни, че не е запознат със статистика за увеличаването на броя на автомобилите в града, но предвид намаляването на населението счита, че посоченият от адв. Костов проблем едва ли е чак толкова сериозен. Той подкрепи съставянето и приемането на Генерален план за движението в града, включително и чрез привличане на специалисти.
Като реплика адв. Костов поясни:, че примерът с Търново, който е дал не бива да схващан като положителен пример за решаване на проблемите с трафика, а като такъв за създаването на нормативна уредба, съдържаща правила и регулации, и спазване на изискванията на закона в това отношение.
„Повече от ясно е, че всеки, който е бил в Търново, знае, че там хаосът с движението и паркирането е много по-сериозен от този, който имаме в нашия роден Свищов. Като свищовлия казвам: ”Опазил ме Господ да хваля за нещо търновци”! Големият въпрос е, че всеки един от нас, който се движи из града, среща проблеми в пикови часове. Опитвайки се да екстраполирам във времето какво би било в момента положението, ако имахме онзи Свищов с над 40 000 души население и каква би била ситуацията с хилядите студенти, които обаче не са онези студенти, пътуващи с БДЖ, а почти всеки от тях е със собствен автомобил, нямам отговор. Не се задава и един много важен въпрос, който е решен в много страни, например в съседна Гърция, където големите търговски вериги имат правото да създават своите обекти в крайни зони на градовете и населените места, вкл. и заради подпомагане на дребния бизнес. Това са все теми, които стоят неотворени.”