С акт на Окръжна прокуратура, с който „Площад Алеко“ разполага, прокурор Цани Попов от Велико Търново е повдигнал обвинение срещу четирима действащи и един бивш служител на Данъчна служба към община Свищов. Обвиненият бивш служител на служба „Местни данъци и такси“ е бил отстранен след несъгласие с действията на кмета Генчо Генчев, обжалвал е уволнението си по съдебен ред и е спечелил делото на първа инстанция пред Административен съд – Велико Търново. Другите четирима, въпреки повдигнатото обвинение все още работят там и не са предприети действия по освобождаването им.
Предявеното обвинение касае нанесени щети в особено големи размери – 33 916 лева, представляващи погасени по давност вземания за лихви върху просрочени местни данъци и такси. Става въпрос за лихви върху неплатени данък „недвижими имоти“ и такса „битови отпадъци“ на един и същ голям свищовски бизнесмен, натрупани в периода 2005-2014 г., които са били погасени в периода 2017 – 2019г. и са отписани като такива с актове на данъчните служители.
Обвинението е за това, че с бездействието си петимата данъчни служители са предизвикали щети в особено големи размери за общината – престъпление по чл. 219, ал.1 във връзка с чл.26, ал.1 от НК.
Сигналът за започване на разследването е подаден от кмета Генчев. Именно той е бил обаче кмет на общината от октомври 2015 г. – повече от две години преди да започнат да изтичат първите давностни срокове във връзка със задълженията на бизнесмена, който е афиширал открито подкрепата си за неговото избиране за кмет за първия му мандат. В същото време нито Генчев, нито ресорният му заместник кмет, нито директор дирекция „Финанси“ на общината са предприели навреме каквито и да е действия, за да защитят нейния интерес, което буди огромно недоумение.
Всички обвиняеми са заемали или заемат длъжност инспектор „приходи“ или старши инспектор „приходи“ в отдел „Местни данъци и такси“ към дирекция „Финанси“. Най-високото ниво до което прокуратурата стига е началник отдел „Общински приходи“ в Общината. Обвинението е „отрязано“ дотук и по-високите етажи на властта остават незасегнати, все едно те не са знаели за изтичането на давността на тези задължения. Това обаче е абсурдно с оглед обстоятелството, че справки за подобна задълженост на търговците се правят регулярно и достигат задължително и до кмета на общината като без негова санкция е невъзможно да се стигне до подобен пропуск.
„Площад Алеко“ ще публикува допълнителни материали и започва самостоятелно разследване по случая при бездействието на официалните органи. Според водещи юристи недопустимо е с обвинение по чл.219, ал.1 от НК да се ангажират длъжностни лица, заемащи изпълнителски длъжности, докато ръководните да остават незасегнати. Как кмет, неговите заместници и ръководителите на ресорните дирекции са „пропуснали“ да съберат над 30 000 лева за общината, а виновни се оказват обикновените изпълнители ще стане ясно тепърва.