За пръв път в историята на местното самоуправление две общински търговски дружества ще бъдат управлявани от едно и също лице. Топ специалистът натоварен с две дини под една мишница ще е управителят на общинската МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“ ЕООД Илиян Венков, който в рамките на по-малко от 24 часа получи за управление освен лечебното заведение и …индустриален парк. Разбира се, индустриалният парк е само на хартия, но резултатът от безропотното гласуване на мнозинството съветници, подкрепящи кмета Генчо Генчев определи община Свищов да регистрира в Търговския регистър ново дружество. Това се случи без никой от присъствалите на заседанието да изиска някакви официални документи, които да докажат от къде, кого и по каква линия идва подобно „изискване“, както заяви в устната си обосновка на сесията кмета Генчев, още повече защо се налага то да бъде изпълнено в „спешен порядък“.
За проведената извънредна сесия в сряда в осем и половина сутринта, материалите за създаването на новото общинско дружество бяха предоставени на съветниците едва в края на предходния работен ден – вторник и между изпращането им от общинската администрация и часът на провеждане на сесията липсваха задължителните 24 часа отстояние във времето, каквито Правилникът за устройството и дейността на Общинския съвет изисква.
На самата сесия единствен представител на опозицията бе Ивелин Петров от групата съветници „Площад Алеко“, като отсъстваха както съветниците от групата „За Свищов“, така и адв. Калин Костов и д-р Татяна Ганчева, която единствена от групата на ГЕРБ проявява самостоятелност и независимост при гласуванията си. Нямаше я и София Вергилова, гласуваща често в противовес на обезличената група съветници на БСП.
Самото ново търговско дружество ще се именува „Индустриален технологичен парк – Свищов“ ЕООД, което означава, че Свищов вече ще има както „Дунавски индустриален и технологичен парк“, така и „Индустриален технологичен парк – Свищов“. От посоченото в мотивите към решението би следвало второто дружество да служи като оператор на индустриален парк, защото чл. 9, ал. 4 от Закона за индустриалните паркове давал подобна възможност. Неясно е защо обаче точно тя трябва задължително да се използва.
По думите на Генчо Генчев, бранещ поредното си еднолично решение, свързано с терена на бившата казарма, това било необходимо, защото такива били изискванията на Европейската комисия във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост, по който той очаква финансиране на своя проект.
Парите по Плана обаче все още не са получени от България, мярката за финансиране на индустриални паркове – също не е отворена, а фактът, че те ще се раздават на конкурентен принцип между многобройни кандидатури, въобще не е коментиран от местната власт.
Повече от видно стана от изказването на Генчев, че „неговият“ индустриален парк, няма да има нищо общо с тези, създадени и управлявани на пазарен принцип. Той показа на слайд на неразбиращите си съветници, съдържащ извадки от работата на индустриалния парк в община Шумен и напоително започна да обяснява какво светло бъдеще чака Свищов. И удобно пропусна детайлите по създаването на парка в Шумен и факта, че той от години е вече действащ на пазарен принцип, функционира на принципа на публично-частното партньорство и няма нищо общо като концепция при създаването му с неговата конструкция, която според изложените от него факти е насочена единствено към „усвояване“ на евросредства, без никаква реална гаранция за развитие на производствена или някаква друга дейност на терена на бившето военно поделение.
В крайна сметка на единствените два въпроса, който Ивелин Петров зададе, а именно кога и къде са представени официално методиките и изискванията, които налагат създаването на новото дружество и редно ли е за управител да бъде избирано лице, което вече управлява друго общинско дружество последва дълга кметска тирада без никаква конкретика.
„Толкова ли е малък град Свищов, че няма кой да поеме управлението на това дружество, дори и само временно?“ – риторично попита Ивелин Петров в заключение.
„Не противоречи на закона г-н Венков да е управител и на двете дружества“ – от трибуната уверено се изказа кмета Генчев. Напълно неясно обаче остава как двете дружества при необходимост биха влизали в отношения едно с друго и колко дълга е банката кадри на това управление при положение, че само едни и същи лица, заемат всички управленски постове.
Идеята за мост на Дунав при Свищов „възкръсна“ по румънска инициатива
Дебатите или по-скоро тяхната липса на извънредната сесия на Общинския съвет може да проследите единствено в нашия YouTube канал: