След седем години мандат на г-н Генчев, населението на Свищов официално намаля с 35 процента

На 27 октомври, се навършиха точно три години от последните местни избори, на които настоящият кмет – Генчо Генчев спечели своя втори мандат. Изминаха вече седем години от встъпването му в длъжност като управляващ община Свищов. Това е достатъчно дълъг период от време, в който може да бъде направена равносметка за развитието на града и петнадесетте села включени в обхвата на местното ни самоуправление.

През 2019г. г-н Генчев бе подкрепен за да спечели изборите от странна партийна конфигурация, а в някои от селата в общината вотът за него достигна до зашеметяващите 92 – 93 процента от всички гласували. Тези проценти са непостижими в нормални политически условия и говорят сами по себе си за степента на зависимост на едно икономически притиснато в ъгъла население. Зависимости от арендатори и крупни зърнопроизводители, председатели на местни кооперации, корпоративни лидери с интереси в обществените поръчки, разпределяни на общинско ниво и разбира се, вездесъщата изборна машина на ДПС, която чрез превърнатото в гара „разпределителна“ общинско предприятие „Чистота“ дирижира вота на малцинствата в полза на този, който осигури тяхното участие в разпределението на порциите от властта. Неслучайно тази общинска структура вече пета година се управлява от подсъдим за купуване на гласове управител и никой от управляващото общината мнозинство не вижда нищо нередно в това обстоятелство. Именно тези предпоставки стоят зад изборния успех на г-н Генчев през 2019 година и те няма да се променят и догодина!

Новият шеф на Общинско предприятие „Чистота” Мехмед Мехмедов е вече официално обвиняем в съда

Това означава, че всеки, който не излезе да упражни своя вот не наказва т.нар. „местни политици“, а единствено и само себе си, както и децата си, защото за последните 10 години, седем от които преминаха под управлението на г-н Генчев, населението на община Свищов се е стопило с над 35% според официалните данни на Националния статистически институт, публикувани преди броени дни. Това е в пъти повече от намаляването на населението в съседни малки общини, а сравненията с областните градове, с които винаги исторически Свищов се е съпоставял са вече напълно неуместни.

10 000 студенти броени като жители в Свищов преди 10 г., сега градчето им е призрачно

Липсата на каквато и перспектива за развитие, за оставане на младите хора в „първия“ град е най-тежката присъда за настоящото управление, което залисано в организацията на празненства, концерти и пенсионерски чествания показа, че е напълно неспособно не само да обърне най-важната негативна тенденция, определяща живота на една общност, но дори и да я забави. Класове абитуриенти напускат Свищов с ясното съзнание, че в него нямат никаква лична перспектива за образование и професионално рзвитие, за конкурентни доходи и независима стопанска инициатива. Напускат и хората в работоспособна възраст, напускат фалирали дребни предприемачи и дори хора, надхвърлили годините, когато подобни промени се правят сравнително лесно и безпроблемно.

Случващото се в Свищов е резултат както на действащи фактори на национално ниво, така и на абсолютната безпомощност на управляваната от г-н Генчев политическа конфигурация да формира дневен ред за съгражданите ни, от който те да се чувстват част. Отговорността за случващото е колкото персонална, в лицето на кмета, толкова и колективна във формираното мнозинство в Общинския съвет, което безропотно и без дебат гласува всякакви причудливи предложения, често при липсваща каквато и да е обосновка. Този Общински съвет е превърнат в придатък на общинската администрация и титулуването му като „върховен орган на местното самоуправление“ вече носи дори ироничен нюанс. За това обаче отговорността е най-малко на опозицията в него, въпреки, че именно нейните действия се сочат като основен проблем от страна на закъсалата местна власт.

Възможностите на опозицията в този Общински съвет да зададе друг тон на отношенията между съветници и кмет понастоящем са вече почти изчерпани. Многократно сме правили опити за осъществяване на диалог и обсъждане на стратегически цели от значение за развитието на града и общината, по които да намерим допирни точки, но те винаги са оставали глас в пустиня. Моделът на управление на настоящата власт е да се предлагат облаги на един или друг общински съветник и по този начин политическият разговор да се превръща в пазарлък и опозиционния глас да б ъде дискредитиран обществено. Цинично и лицемерно би било в оставащата една година от настоящия мандат това самоизолирало се и самозатворило се управление да симулира диалогичност и ангажираност към другомислещите. С него не можем да имаме нещо общо, защото ценностно и идейно не виждаме града и общината по един и същи начин. В нашите представи Свищов не е това, което виждат и по-лошото, сътворяват чрез действията си те.

Затова с настоящата декларация даваме своята ясна оценка на това управление пред свищовското общество и заявяваме готовността си да участваме в разговора с него и легитимните негови обществени и политически представители за търсене на алтернативи, които да измъкнат властта на ул. „Цанко Церковски“ 2 от анонимността на задкулисни зависимости, евтини договорености, безпринципни обвързаности.

Тези алтернативи трябва да са явни, компетентни и професионално подготвени и да успеят да спасят Свищов и селата от общината от състоянието на свободно пропадане и буквално биологично отмиране, в което се намират в момента.

Адв. Калин Костов и сдружение „Площад Алеко“