Гласуването на одобрение за създаване на подробен устройствен план (ПУП) за разпределение на терените на бившето военно поделение в града се превърна в тема на поредния дебат какво се случва с прехваления мегапроект на кмета Генчо Генчев – „Дунавски индустриален парк” ЕАД.
Идеята за усвояване на парцелите на отдавна останалата в историята свищовска казарма, не само се превърна в емблема на обещанията на местната власт и надежда за неин пореден мандат, но и в централна ос на финансиране по приетия вече от мнозинството на кмета Генчев в Общинския съвет ПИРО. Според този план, почти всички пари от бъдещо еврофинансиране, предназначени за града и общината ще се насочат именно натам.
Публично обсъждане решава съдбата на община Свищов за десетилетия напред!
Проектът, който вече четвърта година буксува, бе предмет на многобройни обсъждания в медиите поради своята неосъществимост и генетични дефекти при организирането му и бе наречен от опозицията на местната власт „кух, корупционен проект”.
Поредното решение, свързано с него бе прието на сесията на Общинскяи съвет през април, когато решението за изработване на подробен устройстен план и рапределение на територията на терените не бе подкрепено единствено от групите съветници „Площад Алеко” и „За Свищов”.
Какъв е проблема обобщи председателят на „Площад Алеко” адв. Калин Костов:
„Какво се случва зад кулисите на това дружество и кой взема решенията за това за широката общественост е напълно неизвестно. В залата присъстват единствено заместник кмета Бедри Алиев и секретарят на общината Любомира Петрова. Няма ги обаче лицата, които ще изработят този план, а знаем от медиите, че вече има избран изпълнител и дори техническо решение, което е изнесено в публичното пространство. В свое интервю г-н Генчев пространно коментира какво ще се строи там, при положение, че този план тепърва уж ще се изработва. Аз бях шокиран да разбера, че на тези терени, например, се предвижда изграждането на детска градина, при положение, че на по-малко от 200 метра има такава – предоставената от Стопанска Академия на общината бивша печатна база на улица Градево” е била в миналото именно детска градина. Афишира се амфитеатър, който щял да гледа към река Дунав, лекарски кабинети и какво ли още не, което е меко казано факт, предизвикващ много въпросителни.
Генчо Генчев: Септември трябва да е готов ПУП-а на Индустриалния парк, предвижда се и крайречен парк
От групата съветници „Площад Алеко” подкрепихме безрезервно идеята за изграждане на обходен път на Свищов, който ако бъде одобрен следва да мине именно оттам и да разтовари непосилния трафик по ул. „33-ти свищовски полк”! Тази инициатива бе подкрепена от стотици наши съграждани! Има ли яснота дали такъв ще бъде включен в предвижданията?
Преди по-малко от година нашият Общински съвет подкрепи и инициативата на съседите ни от съседните ни общини в Румъния, включена в техните планове за еврофинансиране за изграждане на мост на Дунав, който следва да стъпи на българска земя именно там! Може да се окаже, че бъдещите градоустройствени решения се сблъскват с вече приети решения на Общинския ни съвет!
Идеята за мост на Дунав при Свищов „възкръсна“ по румънска инициатива
За да не използвам по-силни думи, ще кажа че ако средствата от бъдещото еврофинансиране отидат за реализирането на подобни като споменатите „идеи”, то те ще бъдат меко казано нерационално усвоени.”
Още по-ироничен в изказването си бе най-младият общински съветник в настоящия местен Парламент Ивелин Петров, също представител на групата „Площад Алеко”. Той кратко обобщи: „Дано този подробен устройствен план е толкова добър, колкото платихме за него!” – намеквайки, че за изработването му с няколко поредни решения на Общинския съвет заделената сума нарасна на близо четвърт милион лева – нещо, което не може да не направи впечатление.
Цялото изказване на адв. Калин Костов може да видите тук: