Продължаващите вече втора седмица протести срещу безводния режим в едно от най-малките села в общината с. Совата предизвикаха недоволството на местната власт в лицето на кметския наместник Тодоринка Атанасова. Натрупаното социално напрежение вследствие на лишаването на малцината местни жители от основно тяхно човешко право и недоволството на хората, използващи скандирания „оставка“ най-вече по адрес на ръководството на „ВиК Йовковци“ се посочват от много хора като причина цените в местния магазин да бъдат завишени, а продажбата на стоки на вересия прекратено се оплакаха протестиращи пред камерата на „Площад Алеко“.
Участващите в протестите намаляха след като кметът Генчо Генчев се срещна с кметската наместничка на селото Тодоринка Атанасова, която е и собственик на единствения магазин за продажба на хранителни стоки в селото. Вероятно като последица от тези срещи практиката да се вземат стоки срещу обещание да се платят в края на месеца, когато хората получат някакви доходи е прекратена.
Пред угрозата не само да живеят без вода, но и да останат без прехрана мнозина местни жители са „преосмислили“ гражданската си позиция. Совата е едно от най-изоставените села в общината, където хората живеят в отчайваща бедност и разчитат изцяло на нископлатена работа срещу символични възнаграждения на лозята на ‚Винпром“ Свищов или в „Балеа груп“. Единствените други варианти за намиране на препитание са програмите за социална заетост, които изцяло зависят от община Свищов ерго кмета Генчо Генчев и местния кметски наместник.
В селото няма местна кооперация и възможностите на хората да си осигурят каквото и да е препитание са силно ограничени.
Депутатът от Свищов Христо Дочев е откликнал на призива на „Площад Алеко“ и е осигурил питейна вода за хората в селото, докато така необходимата вода за хигиенни нужди, която би могла да бъде докарана с водоноски по инициатива на „ВиК Йовковци“ и община Свищов все още липсва.
Екипи на водоснабдителното дружество са започнали да оглеждат водопроводната мрежа в самото село, а по информация от други медии само на довеждащия водопровод са били констатирани над 50 отделни аварии. Той никога не е бил ремонтиран основно и е изграден с усилията на самите жители на селото през 50-те години на 20-ти век, когато то е било създадено първоначално като Държавно земеделско стопанство.
Все още никоя институция не е поела отговорност и вина за създадената в селото ситуация. Припомняме, че при идентична ситуация в гр. Перник се намеси прокуратурата!