Безхаберието и сбърканата концепция са на път да докарат Академик до селските групи

„Академик“ започна новата футболна година с гръмки обещания за ново начало и с нова широко рекламирана стратегия за дългосрочно развитие. В средата на октомври обаче представителният мъжки тим е на две места от дъното в класирането на Северозападната В група, като само отборите на Трявна и играещия изцяло с юноши Бдин Видин са зад „студентите“ в класирането.

Казваме „студентите“, но скоро едва ли можем да се обръщаме към отбора с това име, защото и малкото дошли от други населени места момчета са прокудени от ръководството на тима, носещ академичното име.

Вместо да се залага на симбиозата Стопанска Академия – футболен отбор, която е донесла през годините най-големите успехи на свищовския футбол, широко се рекламира и налага концепция за съставяне на отбор от местни играчи, която отхвърля нуждата от привличане на млади талантливи състезатели от цялата страна, които да завършат обучението си в местната Алма матер и през периода на следването си да подпомогнат с класата и качествата си любимия не само на гражданите на Свищов „Академик“.

Нелсучайно Свищов е единственият град в България, чиито представителен отбор, носи името на висшето му училище. Идеята, че „Академик“ освен местен е и студентски отбор е тази, която дава национална разпознаваемост на свищовския футбол. Другото е местен битовизъм следствие на липсата на каквато и да е мащабност на мисленето.

Да не говорим, че привличането на млади външни таланти, които да изградят гръбнака на „Академик“ е начин да се помогне и на Стопанската Академия, която търси все повече качествени студенти, които трудно се намират.
Нещо повече, държавата целево предстои да започне мащабна програма за финансиране именно на студентския спорт, което е изведено като важен приоритет в Стратегията за развитие на висшето образование за периода до 2030г. – огромен шанс именно за нашия Академик, който местните „стратези“ въобще не калкулират в сметките си.

Идеята за силна детско-юношеска школа сама по себе си не е лоша, но тя не може да компенсира пълното абдикиране от ангажименти към представителния мъжки състав, каквато е настоящата ситуация.

Назначеното от община Свищов ръководство заслужава похвали за това, че поема финансово работата с подрастващите и прави сериозни усилия в тази посока. Там наистина се дава път на малките, но е абсурдно да се смята, че единствено с деца и местни юноши „Академик“ може да просъществува. И резултатите го показват – мъжкият състав е в зоната на изпадащите и е напът към…селските групи, нещо нечувано и невиждано в славната му история!

Изкуственото разкъсване между грижата за детско-юношеската школа и занемаряването на ангажиментите към мъжкия състав е признак за дълбок управленски проблем и неразбиране на основния принцип, че ДЮШ служи на представителния отбор, а не обратното!

Допълнително средствата за малките се контролират от ръководството на клуба и пулът от бизнесмени, включени в него, докато средствата за мъжете, които никак не са малко и са дори повече от тези, отпускани от други общини от същата дивизия за техните клубове, някак чудодейно не достигат до целта си. А там вече пряко е ангажирано общинското ръководство! Ние смятаме да попитаме, къде точно отиват тези пари и защо при по-високо финансиране, крайните средства за състезателите всъщност са по-малко!?

Не знаем дали широко афишираната загриженост за „Академик“ от всички в ръководството на общината е искрена или не. Но текущото 16-то място в зоната на изпадащите е сигурен признак, че концепцията за развитието на клуба е погрешна.

Без външни състезатели – студенти от цялата страна „Акадмеик“ не само, че е обречен, но той просто няма да е „Академик“ – студентският отбор на България! В началото на сезона това ръководство не задържа поне 4-5 талантливи млади момчета, дошли да учат в Стопанска Академия предходните години и изградили гръбнака на съставите на Стефан Трайков и Евгени Маринов от миналите сезони и те се пръснаха по другите отбори – наши конкуренти. Вероятно част от тях ги загуби и Стопанската Академия като студенти. В средата на полусезона в основния състав има едва двама или трима студенти, а текучеството на състезатели е на практика постоянно. Треньорът Борислав Борисов упорито преди сезона предупреждаваше, че „Академик“ е неконкурентен в този си вид и търсеше как да запуши отворилите се пробойни в състава и въобще не може да бъде винен за настоящата ситуация. Уви, нямаше кой да го чуе! Под гръмки фрази и със сгрешена стратегия за развитие, отборът, в който се подвизаваха Петър Станков и Пламен Вълков, Никола Москов и Бранимир Матеев – все „външни“ за Свищов футболисти, но намерили нашия град и Академията за повече от родни, е напът да отиде в селските групи, където детско-юношеският футбол въобще не е задължителен!

Описание на снимките: Играчи от звездните тимове на „Академик “ в А група. Нито един от тях не е от Свищов, но всички са били студенти в Академията.