Вчера „Площад Алеко“ съобщи за одобреното от постоянните комисии към Общинския съвет предложение за удостояване със званието „Почетен гражданин на Свищов” на Великотърновския митрополит Григорий. Предложнеито е постъпило до кмета Генчо Генчев от името на Свищовското архиерейско наместничество. Предстои то да бъде окончателно разгледано на заседанието на Общинския съвет идния четвъртък /27-ми август/.
След публикуване на материала във Фейсбук страницата на „Площад Алеко“ и по свищовските групи се появиха много коментари. Те обаче не бяха еднозначи. Част от свищовлии се питат какви всъщност са мотивите митрополит Григорий да бъде предложен за почетен гражданин на Свищов. Фейсбук потребителят Karim Al Nuri пише следното:
С какви мотиви го предлагат? Пазете храма от лошото! Нека да има разум, защото хората днес искат обединение в името на доброто на Република България! Какво се пише в досието на този човек, което е публикувано от Комисията по Досиетата в България. Бъдете здрави.
Друга част от коментиращите се застъпват за номинацията на митрополит Григорий. Валерий Янков: Има за какво, решението е взето, но като няма граждани (общество) което да се интересува и да получава информация своевременно така е. Разговарях с кмета и председателя на Об. Съвет. Обяснено ми беше обстойно защо.
Заради противоречивите коментари, „Площад Алеко“ провери какви са причините, довели до номинацията на митрополит Григорий.
От изпратената до общинските съветници биографична справка на митрополит Григорий разбираме, че той е бил послушник в Преображенския манастир, по-късно кара войнишка служба. След нейното приключване той приема монашество в същия манастир и бива ръкоположен за иеродякон. От тогава датират първите му служения в община Свищов. През 80-те години получава скромна стипендия за обучение в Швейцария. Там дядо Григорий е на специализация в Нюшател, Женева и Фрибург, след което го приемат в Англия.
Следва още в Оксфорд, Бирмингам и Лондон под протекцията на Англиканския консултативен съвет. От биографията му разбираме още, че през 1990 година младият тогава Владика Григорий е назначен за Ректор на възстановената Пловдивската духовна семинария „Св. св. Кирил и Методий”. Следва нейното оборудване, строително адаптиране и след 45-годишно прекъсване, активната дейност на Пловдивската духовна семинария е възобновена. След това дядо Григорий бива назначен отново за ректор, но този път на Софийската духовна семинария „Св. Йван Рилски”. От 1994 насам дядо Григорий е митрополит на Великотърновската епархия.
В разпратената до общинските съветници биографична справа не е посочено, че митрополит Григорий има досие в Държавна сигурност под агентурното име „Ваньо“. Проверка в сайта на Комисията по досиетата показва, че досието на митрополит Григорий е заличено през 1990. Няма посочени данни митрополитът да е писал доноси, собственоръчни агентурни сведения, да е отчитал разходи, нито пък да е получавал възнаграждения. За съществуването на негово досие са разбира единствено от това, че то е заведено в регистрационен списък към ДС. Самият митрополит Григорий също отрича някога да е знаел, че е бил записван като агент на тайните служби.
В подобна ситуация се оказва и плевенският митрополит Игнатий, който през 2012 година в интервю пред сайта dveri.bg, заявява:
„Като помощник на Старозагорския митрополит аз трябваше навремето да замина за Германия.Чак сега /б.а. 2012 година/ разбрах, че два дни след като съм заминал за Германия, съм бил регистриран като агент, но нищо повече, без никакви други материали. За мене или от мене…. Между другото аз чак сега /б.а. 2012 година/ научих, от картончето си, че съм имал два псевдонима като „агент“
Въпреки че е духовно лице, митрополит Григорий активно участва в светския живот на страната. Чест гост на тържествата в Стопанската академия „Димитър Ценов“, където е канен от бившия ректор доц. д-р Величко Адамов. Митрополит Григорий е обявен за почетен гражданин на Горна Оряховица, Трявна и Стражица. Как ще се развият нещата за обявяването на Великотърновският митрополит Григорий за почетен гражданин на община Свищов, ще разберем на 27-ми август. „Площад Aлеко“ ще проследи развоя на събитията.