Пътят на подмяната и унищожаването на духа на град Свищов тече с пълна пара, което е видно за всеки външен човек, спомнящ си облика на града отпреди десетина и повече години. Правило в живота е, че комбинацията от съвпадения никога не е случайна! Особено в местната политика, където малките жестове показват големите намерения, които стоят зад тях.
Когато навръх 8 декември миналата година, ден, в който традиционно кметът на Свищов по правило символично връчва ключа на управлението на града на студентите в него, настоящият градоначалник „доктор” Генчо Генчев предпочете да организира заря и евтино шоу за малкото останали свищовски деца, това мина незабелязано и несанкционирано от обществото. По този начин обаче той подмени напълно символиката на деня чрез някакво новоизмислено празненство, наречено „запалване на светлините на Коледната украса в Свищов”. Трябваше ли това иначе мило тържество да се случи навръх осми декември – въпросът е риторичен!
Осми декември в Свищов – детско шоу с пиротехника се опита да скрие липсата на студенти
„Какво толкова, като няма студенти, по-добре да се радваме на собствените си деца и внуци”, вече казват мнозина кметски почитатели най-вече на преклонна възраст. Е да, но без студенти този град е обречен на бързо ликвидиране. На Вас хора, това ясно ли Ви е? Това не Ви ли тревожи поне малко? Задавате ли си и въпроса кой всъщност е виновен за липсата на студенти в Свищов?
Година по-късно, след спечеления трети мандат на Генчев се оказва, че „малките жабки”, които подскачат на площада по указание на диригентите си – професионални аниматори, всъщност са символ на жабата, която се вари в тенджерата, чрез бавно нагряване на водата в нея. В нейната роля е цялото свищовско общество. То мижи и си затваря очите по уж небрежните действия на своя кмет, чрез които той ликвидира делото на своите предшественици и слага на кръст на висшето училище на Димитър Апостолов Ценов, от което той категорично вече няма нужда.
За втора поредна година новият шамански ритуал „запалване на светлините на Коледната украса в Свищов” съвпадна по негова инициатива отново с осмодекемврийското официално тържество на Стопанска Академия. Случайност? За втори път? Този път обаче Генчев символично дори и не се отзова на поканата на ректора проф. Марияна Божинова. Това не счете нужно да направи и никой от общинското ръководство. Голяма заетост? Само няколко часа по-късно на по-малко от сто метра от сградата построена от Слави Гюдеров – Ректората на Стопанска Академия, Генчев отново пя и танцува с децата, привлечени от забавленията, които се пишат като негов PR, но се плащат от джоба на всички нас – данъкоплатците.
Вместо него, ролята на кмет на Свищов на академичното тържество много по-добре изпълни великолепната наша студентка Ивет Горанова, на която дължим дълбок поклон и уважение. Жалко, че не можем да сложим младата олимпийска шампионка официално на кметския пост – би свършила много повече работа от него, след като с делата си досега е показала много повече уважение към Алма матер!
Това знаково отстъствие на кмета идва по-малко от месец от друго подобно – това по повод годишнината от честването на основаването на висшето училище на 8 ноември. Тогава отново нито кмет, нито председател на Общинския съвет се включиха в шествието на преподавателите от паметника на Димитър Ценов до неговия гроб в градския манастир „Св.Св, Петър и Павел”.
Замисля ли се кметът на Свищов какви публични сигнали излъчва с действията и бездействията си? Или всичко това е целенасочен последен удар по репутацията на свищовската Академия?
За капак в „тронното си слово”, ознаменувало тържественото му встъпване в пореден мандат, той открито обяви намеренията си – отношението му към част от преподавателите в Стопанска Академия вече нямало да бъде същото…
Очевидно след като изконсумира по време на първите си два мандата авторитета, който преподавателското съсловие щедро благородно му делегира, по време на третия „доктор” Генчев не счита за нужно дори да прикрива, че за него местното висше училище е по-скоро бреме, отколкото актив.
Кметът на община Свищов бе удостоен с почетен плакет за заслуги към СА „Д. А. Ценов“
От 2015 година насам и началото на неговото безконтролно властване на местната политическа сцена за Генчев Стопанска Академия се явява единствено като потенциален донор на … терени.
Припомняме, че бившата печатна база на висшето училище е вече общинска собственост, сагата с терена на Старата болница, който Академията ползва е добре известна от публикациите ни по темата, а запознати споделят, че кметът открито е поискал от проф. Божинова Академията да се откаже от стопанисването на построената от незабравимия Калушко Калучков база на „Корпус Юг”. Получил е обаче достойния и твърд отказ.
За два мандата управление в нито един негов проект Стопанска Академия не бе привлечена като равностоен партньор което е ясен знак, че той схваща съществуването на университета повече като тежест и нежелан алтернативен център на власт, отколкото като коректив и източник на допълнение към стойността, която общината може да създаде. Той не свърши абсолютно нищо, за да превърне Свищов в атрактивно място за младите хора, които за да дойдат да учат тук би следвало да видят потенциални работни места. Именно с тях университетите в големите градове успяват да привлекат новото поколение студенти.
Точно желанието за още власт на градоначалника ще доведе до следващата негова стъпка – амбиция за пълното овладяване на Академията и превръщането и в общински придатък, нещо, което дори и в най-тежките си години тя не е била.
Темата за подмяната на студентския характер на град Свищов с активното съдействие на тръгналия „с доброто напред” ще бъде предмет и на други наши анализи, но от действията му е видно, че „доктор” Генчев има други приоритети, различни от развитието на Свищов като образователен и студентски център.