Културните вкусове на Свищов не са тези, които бяха. Това стана безпощадно ясно в навечерието на 27 юни, когато Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856 г.” бе домакин на празничния концерт, организиран от община Свищов. Със сценичното присъствие на Врачанската симфониета, дирижирана от маестро Христо Павлов, невероятно талантливата млада цигуларка Зорница Иларионова и грандът на българския джаз – Васил Петров, се очакваше залата на Читалището да не може да побере всички желаещи да се докоснат до голямото изкуство на гостите на града, още повече, че входът като за празничен концерт бе безплатен.
Уви, това не само, че не се случи, а нашите изключително популярни и уважавани гости пяха пред полупразна зала, което е видно от фотоалбума ни от събитието.
Независимо от очевидната липса на адекватен за нивото на изпълненията им интерес, Васил Петров, Зорница Иларионова и врачанските филхармоници изнесоха може би най-стойностният концерт на свищовска сцена през последните години. Зажаднялата за истинска, висока култура малобройна местна публика, извика на бис артистите три пъти, а те със своята скромност, чар и себераздаване я уважиха. След това не отказаха и автографи на своите почитатели, независимо от късния час и сценичната умора.
За пореден път общинското ръководство не изчака края на концерта и се оттегли преждевременно на организиран за официалните му гости коктейл.
Коктейлът по повод Освобождението на Свищов и годишнината на проф. Иван Шишманов – в с. Царевец
Огромни поздравления от общинското ръководство заслужава директорът на дирекция култура Росен Маринов, който бе водещ на събитието и който отговаряше за избора на програмата за празниците на града, включващ и изложбата-концерт на нашата съгражданка Гергана Попова „Етюд за ръце”, фотоалбум от което събитие също Ви предлагаме.
За съжаление през последните години, в Свищов единствените събития, които могат да напълнят залата на нашето читалище са предизборни чалга концерти на ДПС на „звезди” от типа на Роксана
Роксана и ДПС „взривиха” предизборно сцената на ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856 г.”
и събития, свързани с нетипичните за свищовските бит и култура хора и народни танци, които агресивно се промотират
За втора поредна година Свищов ще се превърне в сцена на българското хоро
Разбира се, в годините назад в града имаше достатъчно хора както за тях, така и за такива, свързани с неговото минало на дунавска културна столица, проводник на влиянието на Виена и Будапеща на българска територия. Понастоящем обаче, очевидно това не е така. Подмяната на културния облик на Свищов върви с пълна скорост и с темповете на неговото обезлюдяване той постепенно се превръща в село.