Пресцентърът на община Свищов бодро съобщи наскоро, че кметът Генчо Генчев е инициирал предварителна среща – дискусия, на която да се обсъди подготовката за съставянето на Стратегия за развитие на туризма в община Свищов.
Това обаче не е следствие на някаква управленска прозорливост и далновидност на местната управа, а на простия факт, че без подобен документ е невъзможно да бъдат усвоявани средства в тази насока по Плана за интегрирано развитие на общината (ПИРО).
Интересът към мероприятието от страна на реалните ползватели на бъдещите мерки – ресторантьорите и хотелиерите в града бе почти нулев, може би поради факта, че системната политика на местната власт и толерирането на спорно функциониращия в с. Царевец хотел – ресторант „Фолклорен извор” лишават и малкото опитващи се да работят на пазарен принцип представители на бранша от доходи и възможности за развитие.
Коктейлът по повод Освобождението на Свищов и годишнината на проф. Иван Шишманов – в с. Царевец
Отговорни за разработването на стратегията ще са експертите от доверения екип на Генчо Генчев, воден от социалния антрополог Харалан Александров и включващ Иво Маев, Ивайло и Юлия Асенови. Същият екип специалисти разработи и спорния ПИРО, който бе подложен на сериозна критика от съветниците на „Площад Алеко”, поради липсата на решение на ключови приоритети за града.
Още по-куриозен обаче е фактът, че с настоящите си действия Генчев изпълнява всъщност искане на основния си политически противник – адв. Калин Костов. Лидерът на „Площад Алеко” поиска създаването на подобна стратегия още през 2018 г., а оттогава досега общинската управа бездействаше и работеше в сектора без концепция и визия.
Това е видно от архивите, които „Площад Алеко” пази от изказванията в Общинския съвет и от материали, публикувани в началото на съществуването на нашия сайт.
Още тогава общинският съветник е заявил:
„Поведението на общинска администрация при управлението на сектора е притеснително. От една страна във всички стратегически документи той се определя като приоритетен и значим, от друга – няма никаква единна концепция какво трябва да се направи. Непрекъснато от години се говори за потенциал, докато в същото време другите общини вече надграждат постигнатите резултати. Бил съм главен юрисконсулт на „Албена” АД – най-голямото българско дружество на туристическия пазар и знам как се мисли стратегически и в перспектива. Там понастоящем работят много наши съграждани, чудесни професионалисти. Вероятно в сектора има заети десетки, стотици свищовлии, които могат да бъдат привлечени и да дадат идеи как се създава разпознаваем бранд и се заема пазарна ниша. Колкото и неприятно да звучи, по темата настоящото управление действа напълно аматьорски – нямаме нито заложени цели, нито структури чрез които те да бъдат постигнати, нито статистика и индикатори, които да отчетат всъщност имаме ли някакъв напредък чрез осъществените дейности. Да създаваш туристически информационен център или да включваш общината в туристически район, каквото беше предходното решение, само по себе си е добра мярка. Без необходимите подкрепящи действия обаче е напълно безсмислено. Ние образно казано купуваме копче, а тепърва за него трябва да шием балтон. Съветът по туризъм в Свищов не е провеждал заседание от години, няма никаква връзка между хотелиери, ресторантьори, транспортни фирми и тези действия на общинарите. Всеки решава и действа за себе си без да се консултира и синхронизира работата си с останалите. Развитието на подобен сектор включва разработване на редица програмни документи и то от професионалисти, каквито администрацията няма, създаване на публично-частни структури по прилагането им съвместно със заинтересованите предприемачи, подобряване на инфраструктурата около туристическите обекти, масирана реклама и ред други съпътстващи действия. За съжаление не съм оптимист, че с подобни мерки, които дори не се обсъждат предварително със съветниците, ще се придвижим напред. Виждате, че дори няма кой да отговори на поставените въпроси, а решенията се гласуват наизуст.”
В крайна сметка „Площад Алеко” е готов да подари на общинарите и лично на Генчев експертизата си по темата, защото Свищов има нужда от качествено разработени стратегически документи, а не от скалъпени писаници, обслужващи усвояването на средства единствено от приближени на властта фирми.