Когато фактите говорят и Боговете мълчат! Древната латинска мъдрост е особено приложима по отношение едно обстоятелство, което община Свищов и управлението на кмета Генчо Генчев упорито прикриват и премълчават – демографския апокалипсис, в който се намират града и петнадесетте села.
Защо Генчев се крие и прехвърля вината за истинското демографско пропадане на град Свищов през последните седем години от неговото управление? Защо верните му клакьори не застанат на амбразурата и не коментират фактите, такива каквито са?
В началото на месец октомври Националният статистически институт публикува данните от преброяването на населението в периода от 2011 до 2021г. Шест години от десетте, попаднали в обхвата му, начело на община Свищов е именно г-н Генчев.
През 2011г. община Свищов е имала 42 734 жители с постоянен адрес там. През 2021 те са вече едва 27 595 или с 15 139 човека по-малко! Това в процентно отношение прави намаление с 35,4 %! Няма подобни данни за нито една община в цялата страна! На практика един от всеки трима свищовлии буквално е изчезнал за период от 10 години. Нещо повече, съвсем не е сигурно, че данните за сегашното състояние са верни, защото огромен брой от хората са преброени в Свищов по служебен път, а реално живеят и работят другаде.
Пропадането на Свищов и селата, което е видно за всеки непредубеден външен наблюдател, но се отрича от почитателите на местната власт обикновено се омаловажава с аргумента, че демографските проблеми са характерни за цялата страна, налице е концентрация на хората в големите градове, като по този начин вината на местната власт се прехвърля на външни фактори. Това е добре изпитан трик на местните трубадури на властта, чрез който се опитват да успокоят притеснените наши съграждани, че всичко е наред и че едва ли не навсякъде има същите проблеми като в Свищов.
Че такива проблеми има е вярно, но колосалната трагедия на Свищов я няма никъде в страната! „Площад Алеко“ се обърна към НСИ и поиска информацията за околните областни градове и по-малки общински центрове, за да направим съпоставка на данните, за да видим, дали в действителност проблемите са общи и можем ли да дадем извинение на местната власт за провежданите от нея политики, довели до тази апокалиптична картина.
В годините до 2010г. Свищов се съревноваваше успешно с близките областни центрове Търново, Русе и Плевен. Самочувствието ни на град с история и традиции успешно ни конкурираше със съседите, а в образователно, интелектуално и икономическо отношение нашите съграждани бяха напълно равностойни на съгражданите си от големите исторически центрове около нас.
Данните от преброяването за тях също показват проблеми – Търново намалява от 88 670 на 76 718 жители или с 13,5%, Плевен от 131 152 на 113 131 жители или с 13,7%, а Русе от 167 585 на 141 356 жители или с 15,7%, но тези данни са повече от два и половина пъти по-добри от шокиращия свищовски процент. Иначе казано Свищов пропада с два и половина пъти по-бърза скорост от тези градове и общини, нещо, което беше немислимо преди години, когато те се развиваха сравнително равностойно.
Огромната разлика ни накара да потърсим данни и сравнения и с по-малките общински центрове, които в миналото ни догонваха, а нашите съграждани показваха самочувствие и превъзходство спрямо живеещите там.
Истината се оказа изключително жестока! Макар и в по-тежко положение от областните градове Павликени, Бяла, Левски, Полски Тръмбеш и дори Белене са значително по-добре от Свищов! Конкретно жителите на Павликени намаляват с 21,5 %, тези на Бяла с 21,8%, Левски – с 22,6%, Полски Тръмбеш – 22,7%, а Белене губи 24,4% от хората си. Това са изключително стресиращи данни, но все пак, далеч по-малки от свищовските!
Големият шамар на свищовската управа обаче удря най-малката съседна община – тази, която дори няма градски център – село Ценово. Тя се състои от едва няколко села и е имала само 5923 жители към 2011 година, които са намалели до 4350 през 2021г. Процентно това е изключително висока степен на обезлюдяване – 26,6%, но все пак там няма почти никаква промишленост, няма големи земеделски стопанства и никакви туристически и образователни възможности.
Въпреки това представянето на община Ценово е с близо 10 процента по-добро от това на ръководената от Генчо Генчев община Свищов!
От нашия анализ става безпощадно ясно, че проблеми има навсякъде, но в Свищов те водят буквално до заличаване на града и селата, което няма как да бъде обяснено освен с наличие на субективен фактор в местното управление.
Поради тази причина, заявяваме ясно, че единственият критерий по-който може да се оценяват успехите на тези хора е именно този, а всичко друго е лъжа и хвърляне на прах в очите на хората! Никой не очаква от местната власт чудеса, но застигането поне на община Ценово следва да е задължително условие! Припомняме и нашата политическа декларация, публикувана по повод навършването на три години от началото на втория мандат на г-н Генчев и се надяваме тя да бъде прочетена изключително внимателно от всеки мислещ човек в общината отново!
Новият шеф на Общинско предприятие „Чистота” Мехмед Мехмедов е вече официално обвиняем в съда