Символично общинското ръководство покани жителите и гостите на града, почели честванията на годишнините от рождението на проф. Иван Шишманов и 27-ми юни – Освобождението на Свищов в комплекс „Фолклорен извор” в с. Царевец.
Това е поредно честване, което общинската администрация, училищата, които са на бюджетна общинска издръжка и други зависими от финансирането, идващо от „Цанко Церковски” 2 структури организират там, но този път поводът бе празник на гр. Свищов и на личност с присъствие в европейското културно пространство.
Въпросът, къде общинарите в настоящата управленска конфигурация организират празненствата си има както символично, така и практическо значение.
Символично, защото Свищов не бе домакин на честванията на ”най-свищовския” ден в годината – деня на Освобождението си, докато каква е връзката на проф. Шишманов със с. Царевец можем само да гадаем.
На практика обаче, община Свищов грубо деформира свободния пазар и буквално унищожава ресторантьорския бранш в града, който разчита именно на подобни събития, за да закърпи годишния си бюджет.
Докато обектът в с. Царевец функционира по цени по себестойност, разчитайки на редовни общински дотации, както и при липсващи разходи за работни заплати и консумативи, защото персоналът там получава възнагражденията си по програми и от финансирани от общинския бюджет структури, частните ресторанти в града не могат да получават тези екстри и бонуси. Допълнително училища, детски градини и други бюджетни организации са настойчиво „насърчавани” да организират тържествата си именно там.
Съпредседателят на Българската асоциация на заведенията Павлин Петров, който е и възпитаник на Стопанска Академия „Димитър А. Ценов” заяви за „Площад Алеко”, че в браншовата структура са получавали информация за функционирането на обекта в Царевец, но все още официално оплакване от свищовски ресторантьори – техни членове липсва. Подобен сигнал би им дал основание и да се намесят директно в случая.
„Безспорно подобен обект изкривява драстично конкуренцията на все по-свиващия се пазар, особено в населено място като Свищов, което преживява едновременно демографски колапс и драстичен спад на покупателната способност на населението. Въпрос на организация на местно ниво е да се прецени дали за това да не бъдат сезирани компетентните органи. Клиентите трябва да знаят, че ниските цени там, са за сметка на фалити на обекти, работещи на пазарен принцип, загуба на работни места и свързаните с това процеси на допълнително свиване на икономиката на града. Въпрос на избор е дали ще се търси изсветляване на бизнеса или допълнително ще се влиза в спирала на фалити.”
Групата общински съветници на „Площад Алеко” публично често и изразявала недоволството си от начина на функционирането на структурата в Царевец, която бе изградена изцяло с общински средства и такива по проекти, докато в същото време осъществява търговска дейност.