Наесен започва сливането на вузове в страната, Стопанската Академия е предвидена във втората вълна

На пресконференция с медиите след проведеното на 22 февруари в Софийския университет заседание на Съвета на ректорите министърът на образованието и науката академик Николай Денков обяви официално своя план за окрупняване на висшите училища в страната.

От просветното министерство дълго време криеха своите намерения и отричаха за съществуването на подобни идеи и политики, но случилото се потвърждава изнесеното от централния сайт OFFNews още на 3 февруари.

Готви се голямо окрупняване на университети у нас: намаляват държавните от 38 на 16

Съгласно обявените намерения на министър Денков, част от екипа на  „Продължаваме промяната“ на премиера Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев, висшите училища в страната са „твърде неразпознаваеми“ и нямат „видимост“ за международните рейтингови класации на университетите. Те са непознати както за  чуждестранните студенти, така и за потенциални инвеститори. Тяхната разпокъсаност не способства за повишаване на качеството на научните изследвания, не са оптимизирани откъм академичен състав и след обединенията според него ще се постигне по-ефективно управление на тяхната материална база.

Според Денков това е процес, в който България е закъсняла с 15-20 години и даде за пример Франция, където текат подобни процеси от дълги години и по негово мнение те са допринесли съществено за повишаването на нивото на висшето образование там.

Денков: Обединяването на университетите цели качество и видимост

По думите му той се е обърнал към външни експерти, които да изготвят анализи на ефективността на подобни обединения, но подобни данни не са представени все още.

Изявлението на Денков бе посрещнато хладно от ректорите на висшите училища, с изключение на тези, които се предвижда да бъдат начело на университети – хищници, които са предвидени да „изядат“ вузовете на колегите си.

Обратно на твърденията на министъра на образованието, който очевидно дава информация единствено, когато е подложен на обществен натиск, планът изнесен в медиите по информация на източници на „Площад Алеко“ е абсолютно реален и Стопанската Академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов е предвидена за окрупняване като вариантите в плана „Денков“  са два – голямо обединение на икономическите университети в общ национален стопански университет или на регионален принцип, където ректорите на Русенския университет проф. Христо Белоев и на Великотърновския проф. Христо Бонджолов ще станат съучредители на т.нар. „Дунавски университет“, в който Академията първоначално ще стане съучредител, но впоследствие ще се превърне в стопански факултет.

Очаква се в момента, когато съпротивата на първите окрупнени бъде пречупена, планът да бъде приведен в действие на по-нататъшен етап. За това загатна самият академик Денков, който каза в интервю пред БНТ, че ще се насърчава и по-нататъшно обединение на висши училища в страната и загатна, че ректорът на Софийския университет и кандидат-президент на ГЕРБ Анастас Герджиков е негов съмишленик в тази идея.

МОН обмисля цялостна промяна на графика на учебната година

Според министър Денков промените ще станат реалност много скоро – след законови промени, предвидени да се случат тази есен. Те ще бъдат подкрепени от настоящото управление на БСП, ИТН, ДБ и най-вече от „Продължаваме промяната“.