Групата съветници на „Площад Алеко” не подкрепиха предложената план-сметка за извършване на сметосъбиране и сметоизвозване в община Свищов за 2022г. Тя бе приета с гласовете на на кмета Генчев и коалицията „ГЕРБ-БСП-ДПС”, която управлява в настоящия мандат в местната власт.
Според вече приетото предложение за събиране и извозване на боклука в общината, гражданите на Свищов и селата ще платят 3 315 811 лева или с около 2000 лева повече от миналата година.
Огромната за мащабите на Свищов сума идва на фона на все по-намаляващото население на града, което логично би следвало да доведе и до намаляване на обема на отпадъците, които се генерират.
В публичните си изяви Генчо Генчев обаче твърди, че обратно на логиката общото количество в общината се увеличавало.
Само преди дни гръмна и грандиозния скандал с отписаните по давност лихви върху задължения в размер на над 30 000 лева на свищовски бизнмесмен, които също са елемент на тази план-сметка в минал период.
От години шефовете на свищовското предприятие осъществяващо тази дейност са подсъдими заради участие в купуване на гласове на избори в полза на ДПС – първоначално такъв бе бившият директор Илдънай Ахмедов, а от четири години такъв е и настоящият – Мехмед Мехмедов.
Въпросът за размера на таксата повдигна още на ресорна комисия общинският съветник на „Площад Алеко” Ивелин Петров. Той отбеляза, че е абсолютно невъзможно при цените на повишаващата се електроенергия и ръста на минималната работна заплата настоящата план-сметка за сметопочистване да е почти идентична на миналогодишната – това означава, че разчетите са манипулирани, защото или миналогодишният размер е бил изкуствено завишен или пък настоящият е занижен за сметка на честотата на сметосъбиране.
В изказването си по време на проведената на 23 декември сесия той обяви, че в проведено от него проучване сред граждани и представители на бизнеса неудовлетворението от качеството и цената на предлаганата услуга е повсеместно. Това може лесно да се установи от вида на препълнените кофи за смет и масовото недоволство на нашите съграждани в публичното пространство.
„Как се управлява това дружество е въпрос, който следваше отдавна да си зададем. Нужно ли е текущото ръководство да продължи да го управлява е напълно логичното последствие на казаното по-горе. ” – допълни Ивелин Петров
След приключване на заседанието и приемане на предложената от Генчев план-сметка за дейността на ОП „Чистота” коментар предложи и адв. Калин Костов – също гласувал против предложението.
„Мога да дам отговори на въпросите, които зададе моят млад колега Ивелин Петров. Една от най-явните схеми за източване на общински средства е през дейността на ОП „Чистота”. Това е запазен терен на ДПС и лично на Генчо Генчев. Неслучайно той е неспособен да смени Бедри Алиев като заместник-кмет въпреки снетото доверие на ДПС от него – защото там и в назначеният от него Мехмед Мехмедов – подсъдим от 2017г. за купуване на гласове по време на избори са ключовете за всички надписани сметки за сметосъбиране и сметоизвозване, които ощетяват пряко свищовския данъкоплатец. От ОП „Чистота” следите водят директно към клиповете за сутрешно кафе от хотел „Рамада” в София. Имаме отпаднали по давност несъбрани задължения за такса „смет” на определени бизнесмени. Обвинени са единствено обикновени служители и в същото време местната власт иска кредит на доверие, за да приемем представената стъкмистика съставена от хора, които всъщност имат отношение и вина за нанесените вреди на общината. Нека се проверят обществените поръчки и договори за доставка на контейнери за събиране смет, за извозване на отпадъци, договорите и липсата на такива за депониране на отпадъците в Санадиново, въобще цялата дейност на ОП „Чистота” е за прокурор! Имаме подсъдим бивш и настоящ управител на ОП „Чистота”, която осъществява тази дейност, имаме подсъдими служители на общината, които събират данъчните задължения във връзка с такса „смет”, време е да имаме подсъдим и някой на по-висок обществен пост, за да повярваме че има прокуратура в България!”