„Академията имаше за дълъг период от време ректор по-скоро свързан с престъпния свят – с кадровика в съдебната система Красьо Черничкия и с какви ли не хора със съмнителна репутация.“ – това заяви в предаването на живо пред ректората на Стопанска Академия във вторник Ивайло Мирчев – едно от знаковите лица на коалиция „Демократична България“ и възпитаник на свищовската Алма матер.
„Величко Адамов е пример за феодализацията на висшето ни образование. Стопанската Академия успя с много мъки да се освободи от един локален Пеевски.“ – допълни Христо Иванов – лидер на коалицията и водач на листата в нашия избирателен район.
„Отне много време, за да се опитаме да върнем доброто име на висшето ни училище, в един момент стана неудобно да кажеш къде си завършил. Бяха превърнали това висше училище в едва ли не висше училище на мафията. Тези негативи за съжаление все още не са преодоляни.“ – продължи Иво Мирчев.
В своето включване на живо двамата коментираха актуални проблеми на град Свищов и най-вече на Стопанската Академия, която определиха като централна национална образователна институция, която може да създаде условия за икономически подем и на града и на общината, ако се намери правилния модел за това.
„Поставили сме си за цел ударното развитие на страната. Образованието без съмнение е задължителен елемент на този качествен скок в жизнения стандарт на хората което търсим, особено ако е свързано със създаване на работните места на бъдещето чрез привличане на бизнеси и инвестиции. Точно тук в Свищов, пред вратите на Стопанската Академия мислим че е мястото, където искаме да отправим тези наши послания, защото то онагледява в най-пълна степен неизползвания потенциал не само на града, но и на цяла България.“ – заяви в живото си включване Христо Иванов.
„Някога дипломата от Стопанската Академия е била не по-малко конвертируема от дипломата на Харвард. Това не е казано иронично, Академията наистина е давала министри на държавата, които са се справяли не по-лошо от новите звезди, които искат да стават премиери. Това е висше училище с дълбока традиция и огромен принос за развитието на страната. Сега това училище се бори за своето съществуване, видяхме общежитията, някога пълни с млади хора, които изглеждат понастоящем като катакомби останали след войната в бивша Югославия.“
Ивайло Мирчев, който с гордост сподели, че е възпитаник именно на нашето висше училище допълни: „Потвърждавам и съм свидетел какъв живот кипеше в тези общежития, за мен това е много тъжна картина, защото тук е минала моята младост. В съдбата на Академията са преплетени няколко проблема, които концентрират своя ефект и правят картината такава, каквато е. На първо място висшето училище е единственото в цялата страна, което се намира в извънобластен град, точно тези населени места, които най-жестоко са ударени от демографската криза. В пъти намаля броя на студентите. Самата Академия обаче като че ли не успя да се трансформира и да отговори на нуждите на бизнеса. Хората избягаха в големите градове и столицата и след серия от лошо взети решения виждаме резултатите. Днешната действителност е такава, че трябва да работиш и учиш едновременно, а това е много трудно в Свищов.“
„Най-полезно е да работиш нещо, което е свързано с това, което учиш!“ – се включи в диалога Христо Иванов
„Тук има много изпуснати възможности, защото точно тази връзка с бизнеса я няма. Тук излизат като кадри стотици счетоводители например. Защо вместо да ходят в София или Варна не се създаде един бизнес инкубатор тук? Епидемията от КОВИД-19 показва, че това е работещо. Защо да не се изпълнява възложена работа от софийска или дори световна компания тук, на място? Трябва просто организация и помощ – от държава, община, академично ръководство. Те трябва да се срещнат и да организират това сътрудничество.
Един програмист или човек зает в IT сферата взема изключително сериозна заплата за българските стандарти. Няма пречка такива работни места да бъдат открити и в Свищов. За целта е нужно да се променят учебните планове и програми на принципа на т.нар хибридизация – на основа на сътрудничество с други висши училища – напр. Технически университет – София. Всяко участващо висше училище да даде най-доброто от себе си, разбира се в сътрудничество с бизнеса, който ще поръчва и ползва кадрите, произведени на основа на това сътрудничество.
В Свищов са налични всички предпоставки за развитие – има я базата, има ги традициите, самият град има академичен дух, трябва ясен план и лидер на този процес и разбира се, да се говори с бизнеса.“ – допълни Мирчев
„Връзката между образованието, традицията и работните места на бъдещето е ключът към всичко. Тук, в Свищов аз виждам този потенциал, има го, трябва просто да бъде оползотворен от подходящите хора! Има среда, култура, историческо наследство, връзка с Европа…всичко това е възможно!“ – завърши Христо Иванов.
Цялото включване на Христо Иванов и Ивайло Мирчев може да видите тук:
„Площад Алеко“ излъчи и кратко послание на Христо Иванов към нашите съграждани на своята фейсбук страница