„Дунавски индустриален парк” е кух корупционен проект, който ще глътне целия финансов ресурс на община Свищов за следващите пет години!

адв. Калин Костов

Адвокат Костов, предстои приемането на Плана за интегрирано развитие на община Свищов за периода 2021-2027г., какво е значението на този стратегически документ за гражданите?

Ключово. Нашите съграждани като че ли не се замислят много от кои точно фактори и решения зависят бъдещето и съдбата им. Решението за приемане на този план обаче е именно такова. Какво ще се случва в град Свищов, по какъв път ще поеме града, ще има ли той въобще някакво развитие зависи именно от този план. Той разпределя целия паричен поток и финансиране от европейските и национални фондове и ако даден обект, дейност, идея не е попаднала в него тя ще е мъртвородена още преди да се е появила на бял свят, колкото и целесъобразна и качествена да е. Затова гражданско сдружение „Площад Алеко” много активно следи съдържанието и процеса на съставяне и приемане на ПИРО.

Какво съдържа този план, във вида в който го предлага кмета Генчо Генчев?

Съдържа ред хаотично събрани посоки на действие и финансова интервенции несъобразени с традициите и потенциала на град Свищов и населените места от общината, което е логично продължение на политиката му от шест години насам на усвояване на средства без постигане на никакви важни за града цели. Според него бъдещето на общината е на община със затихващи функции, намаляващо и застаряващо население, без никаква перспектива за икономическо развитие, транспортна свързаност, създаване на възможности за младите хора и спиране на процеса на обезлюдяване на Свищов. Генчев превръща Свищов в старопиталище. Не искам да иронизирам по-нататък със спорната тема на докторската му дисертация.

Какво конкретно Ви кара да поставяте тази толкова тежка диагноза?

Планът има ред генетично заложени тежки неотстраними слабости. На първо място той е изработен без въобще да отчита два ключови стратегически документа – Стратегията за развитие на висшето образование 2021-2030г. и Стратегията на ЕС за стимулиране на Дунавския регион – в изброяването на стратегическите документи, на основа на които е разработен ПИРО те дори не са споменати! Това означава, че връзката на развитието на общината с висшето и училище и с река Дунав, която е определяла съдбата на града откакто той съществува въобще няма значение за авторите му. Понеже съм участвал в разработването на първия от двата споменати документа ще кажа, че изрично в Стратегията за развитие на висшето образование бяха включени цели за изграждане на ефективна връзка образование-наука-бизнес и за повишаване на ролята на висшите училища като активен фактор за регионалното развитие. Свищов като единствен необластен град имащ висше училище би трябвало със зъби и нокти да се вкопчи в тези възможности, а вместо това на Стопанската Академия в документа е отделена една единствена страница. Това е обида за делото на Димитър Ценов и за работата на настоящото ръководство, което полага огромни и до голяма степен успешни усилия да се наложи на образователния пазар. Няма нито дума за сградния фонд на Академията, за терените, които биха могли да бъдат ползвани за създаване на съвместни проекти с бизнеса чрез привличане на стартъпи и аутсорс компании, нещо, което в другите общини е тема номер едно. Визията на Генчев, както се видя и със скандалния случай с терена на Старата болница е да продава терени, ползвани от Академията на неизвестни комисионери, затривайки малкия бизнес, който едвам оцелява. Това само по себе си за нас е възмутително, то е вредно.

Какво предвижда плана относно свързаността на града с река Дунав и чрез нея с отсрещната румънска страна?

Именно тук е най-скандалната част. Преди няколко месеца Общинският съвет бе свикан „на пожар” на извънредна сесия, за да даде подкрепата си за плана за интегрирано регионално развитие на съседната община Зимнич и област Телеорман предвиждащ създаване на толкова коментирания и безкрайно важен за Свищов мост „Дунав-юг”. Не е тайна, че това е приоритетно румънски проект и не влиза в концепцията на българската държава, защото се конкурира с проектите на други дунавски градове. Логично е, че за да се осигури подкрепа на румънските ни партньори, е нужно лобиране пред българските национални институции, като най-заинтересуваната страна – община Свищов, би следвало да постави този мост като основен акцент, за да се види, че и български партньор го иска. За мост в нашия план обаче няма и дума!

Нещо повече липсва и ключовият обходен път на град Свищов, който следва да усвои крайбрежието на река Дунав и да изведе тежкия трафик от улица „33-ти свищовски полк”, нещо, за което апелират редица граждански активисти и инициативни комитети. Липсва и нова пътна връзка с магистрален габарит между Свищов и бъдещата магистрала Русе – Велико Търново, чието строителство започва догодина.

Ако някога при Свищов има мост подобна връзка е задължителна и нейното предвиждане от страна на общината би предопределило изборът на локация и принудило българската държава да го приеме, защото по този начин би се създала прилежащата довеждаща и отвеждаща инфраструктура от наша страна. За Генчев развитието и отварянето на Свищов обаче е опасност, защото би създало конкуренция, която би направила управлението му невъзможно.

Има ли все пак някакъв акцент предложеният ПИРО?

Според предложените Мерки в програмата за реализация това е наливането на огромен финансов ресурс – над 18 000 000 лева според индикативния бюджет в кухия корупционен проект „Дунавски индустриален парк”. Това е най-голямата предвидена сума за определена дейност. Усилията на общинското ръководство за развитие на местния бизнес се изчерпват с тази залъгалка за свищовската общественост.

Наричате „Дунавски индустриален парк” кух корупционен проект и залъгалка за обществеността?

Да, и е време някой да каже тази истина! Нека бъдем ние, ако ще и да ни оплюят за пореден път, като вестоносеца, носещ лошите вести. Запомнете думите ми, че до края на този мандат на Генчев на това място няма да има забит и един пирон и няма да бъде създадено и едно работно място, освен за горски стражар, ако реши да запази терена от разграбване! През 2015г. той дойде на „Цанко Церковски” 2 именно с обещанието, че Свищов ще има нов икономически облик. След шест години служба в „полза на града” в него няма дошъл нито един нов стопански инвеститор. Повтарям нито един! Това трябва да е оценка за свършеното от него.

Цената на терените включени като апорт в „Дунавски индустриален парк” е нереално завишена още при вписването в Търговския регистър. Нека Генчев каже защо! Тя тепърва ще се повишава още, защото в нея трябва да се калкулират разходите по облагородяването на имотите, вкарването им в регулация, прокарването на инфраструктура и комуникации и ред други съспътстващи, но задължителни дейности. Това прави тези цени по-високи от цената на терените дори в Индустриална зона „Божурище”, която се намира на 10 км. от центъра на София! Как тогава ще бъдат продадени на потенциален инвеститор при тази тяхна себестойност?

Локацията на терените на бившата казарма и близостта им до урбанизиран район прави невъзможно каквото и да е промишлено производство там.

Нещото, което въобще не казва планът е, че този проект се конкурира с проекта за трети мост на Дунав, който би могъл да стъпи на българския бряг именно там. Въпросът е „или – или”. В този вид ПИРО изключва трети мост на Дунав при Свищов в полза на проект, който ще „гълта” общински ресурс с никаква възвръщаемост и публична полза. Този проект става опасен във вида, в който се предлага, защото блокира бъдещето на града.

Има ли други неща, които Вие бихте предложили?

Има, но няма никакъв смисъл да го правим заради демагогията на настоящото управление на общината. То публично казва, че е готово да приема всякакви идеи, впоследствие всячески ги дискредитира и прави каквото си е решило, с фирмите, които си е избрало. С това управление не може да се работи, защото няма чуваемост. Даваме им един последен безплатен съвет – преди да наливате милиони за проучване и реставрация на туристически обекти изработете Стратегия за развитие на туризма в общината, защото от няколко години работи Туристически информационен център и вървят заплати, а в самия ПИРО, който предлагате, пише, че липсата на изработена стратегия е „непреодолима пречка”. Иначе казано, първо наливате милионите в подобни дейности и обекти, без крайна цел и посока и впоследствие търсите начин за тяхното оправдаване. Така ефектът ще стигне до Царевец, Ореш и Вардим, но не и по-далеч!

Вашето пожелание към нашите съграждани на втората година от мандата Ви като Общински съветник?

Пожелавам кураж и търпение и разум в изборите, които правят. Нека не обвиняваме никой друг за нещата, които се случват около нас, защото те са следствие на нашите собствени грешки. Трябва да имаме спомен за стандартите, заложени в общинското управление на града ни в неговото далечно минало, защото те трябва да са ни ориентир какво да изискваме от градоначалниците си!