В неделя предстоят изборите за 45-то Народно събрание. В 53 секции на територията на община Свищов, включваща най-бързо умиращия град в България и 15 населени места нашите съграждани ще отидат до избирателните урни в обстановка на безпрецедентна епидемична криза, за да определят кой ще бъде достоен да определя бъдещето не само на нашата, но и на още 265 общини в страната.
Прогнозите са за рекордно ниска избирателна активност, която ще изкриви до неимоверна степен представителността на крайните резултати. „Площад Алеко” предлага на нашите съграждани обобщение на състава на листите на отделните политически партии, които търсят доверието им и най-вече свищовското участие в тях.
С две свързани със Свищов имена започва надпреварата управляващата коалиция ГЕРБ – СДС. Фаворитът на местното общинско ръководство и номинация на свищвоската структура на ГЕРБ е осмият в листата на коалицията управител на МБАЛ „ Д-р Димитър Павлович” Илиян Венков Георгиев. Зад номинацията му стоят както кмета Генчо Генчев, който от „кмет на общественото съгласие” по време на избора си се превърна в партиен кмет на ПП „ГЕРБ”, така и местни бизнес организации и свързани с управлението на общината структури. Едновременно с това, роден в Свищов и живял в родния си град до средношколска възраст е и настоящият депутат от ГЕРБ Станислав Стоянов, който е четвърти в листата и има теоретично много по-големи шансове да попадне в бъдещия Парламент. Той е номинация не само на ГЕРБ, но и на структурите на СДС на областно ниво, като СДС на общинско ниво отказа да припознае „надпартийния кандидат” Генчо Генчев като свой кандидат-кмет и даде мандата си на гражданската инициатива „Площад Алеко” на изминалите местни избори. Кого ще предпочете Свищов в тази своеобразна вътрешна надпревара ще е показателно за бъдещите размествания в рамките на структурите на хората на Бойко Борисов.
Ако в ГЕРБ е налице съревнование, то при основния им опонент БСП се води истинска война. Две свищовски кандидатури влизат в състезание помежду си, за да определят дали местната структура ще оцелее, след като бе напълно обезличена заради подкрепата си към кмета Генчо Генчев от 2015г. насам. БСП издигна Генчев като свой кандидат тогава, прие да го дели с ГЕРБ и ДПС по време на първия му мандат и го подкрепи в тази комбинация за втория, докато за капак през миналото лято не получи жесток шамар в лицето си, след като той прие партийното членство при основния опонент на социалистите. Вместо ревизия на политиката си, местната структура се вкопчи в сляпа отбрана на статуквото и в лицето на заместник-кмета Анелия Димитрова, заемаща шеста позиция в листата, търси доверието на партийния си актив. С призив за промяна и връщане към автентичните корени на БСП срещу нея се изправя младия граждански кандидат Симеон Вачков, който обещава социалистите да скъсат с връзките си с компрометиранта местна власт и хората на Борисов. Плакатната война в Свищов показва, че преференциалният вот между двамата кандидати ще определи и бъдещата политика на БСП в общината, която в мандатите на Генчо Генчев е напълно лишена от самостоятелност и независимост.
Слави Трифонов и „Има такъв народ” отсъстват от предизборната кампания и на национално и на местно ниво в буквалния и преносния смисъл на думата. Тяхната свищовска номинация в листата е на юриста и преподавател Христо Дочев – трети, докато предварителните очаквания бяха за лансиране на младия учител в ДТГ „Димитър Хадживасилев” Цветелин Борисов. Разочароващото за техните симпатизанти е пълното отсъствие на активност и инициативи, свързани със Свищов, което съответства и на националната им политика на пълно заглушаване на кандидатите им.
Движението за права и свободи не номинира нито един свързан със Свищов кандидат за вота в неделя. Предвид на спецификата на вота на привържениците на ДПС, това обаче едва ли е и нужно. Припомняме, че двама от предходните лидери и кандидати на ДПС са подсъдими за търговия с гласове, по дела неприключили от 2017г. досега, а ДПС е основен играч в управленската схема на кмета Генчо Генчев и несменяемо контролира на политически принцип ОП „Чистота” от 2015г. насам.
„Демократична България” е голямата загадка на предстоящия в неделя вот. Обединението не успя да се регистрира за вота на местните избори през 2019г. поради вътрешни крамоли относно отношението към управлявалата до 2015г. общината „Коалиция за Свищов”. По подобие на атомно ядро в процес на ядрен разпад от голямата дясна общност на Свищов се отделяха хора и структури, за да стигне понастоящем „Демократична България” до ситуация, в която да номинира свищовски кандидат, който дори не живее постоянно в Свищов. Тази кандидатура е на Константин Ангелов от младежката структура на „Да България”, младо и перспективно лице, който обаче е известен сред съгражданите си единствено с това, че хвърли в лицето на главния прокурор Иван Гешев пачка бутафорни евро. Доколко липсата на разпознаваеми имена от традиционната демократична общност в Свищов и от страна на кръговете привърженици на „Демократична България” извън ареала на „Коалиция За Свищов” е удачно решение ще определи единствено бъдещето. Без силна свищовска подкрепа мандатът на хората на Христо Иванов от 4-ти МИР велико Търново е силно проблематичен.
Като допълнение на дилемите пред избирателите на „Демократична България” идва и листата на партията на Петър Москов – КОД, която освен, че претендира, че е автентичния носител на десните политически ценности, на които Демократична БЪлгария изменя, е и формацията с най-силно и автентично свищовско участие. Бившият председател на Общинския съвет и кандидат-кмет Светлана Георгиева води консерваторите на областно ниво. Това е и единственото свищовско участие на подобно равнище, а неин подгласник е д-р Ваньо Шарков, чието име и биография не трябва да бъдат анонсирани на свищовлии. Битката между двете листи ще покаже, какъв е пътя на десния демократичен сегмент на местно ниво, след като е очевидно, че двата политичекси проекта делят един и същ електорат.
Пълна неизвестност витае около подкрепилите проекта на Мая Манолова и Отровното трио „Изправи се! Мутри вън!”. Две свищовски имена фигурират в листата на партийно-гражданското движение – това на преподавателя в Стопанска Академия доц. Виолета Блажева и Васил Трифонов, компютърен специалист, работещ в СОУ „Димитър Благоев” – съответно четвърти и седми. Коалицията направи скромно, но знаково представяне на кандидатите си именно в Свищов, като липсват техни публични анонси относно ангажиментите на обединението във връзка с местни проблеми и въпроси.
ВМРО, което според социологическите проучвания е евентуалния последен член на бъдещия Парламент избра успешен ход, като начин да събере обществена подкрепа от хора, негравитиращи традиционно около каузите на партията. На осмо място сред номинациите им е името на Пламен Борисов – гражданска кандидатура, която има потенциала да привлече вота на младите, необвързани политически избиратели в общината и областта. Той е вече достатъчно разпознаваем от активността си в предходните местни избори и присъствието му е сигурен знак, че ВМРО ще привлече около себе си разумния и мислещ патриотичен и консервативен вот. Добро представяне на тази кандидатура би означавало, че „войводите” биха имали много по-сериозно присъствие в бъдещия местен политически живот, а е и индикация за приемственост и смяна на генерациите във формацията, която се очертава като претендент за най-сериозен защитник на традиционните български ценности.
В партиите извън тези, на които социолозите дават шанс за влизане в бъдещото Народно събрание прави впечатление присъствието на името на учителя от ДТГ „Димитър Хадживасилев” Альоша Кушлов в листата на партия АБВ, човек активен най-вече в социалните мрежи. Доколко хората на Румен Петков правилно са калкулирали неговите качества и влияние ще покажат резултатите в неделя.
В крайна сметка Свищов ще участва в избора на осемте депутата от 4-ти МИР. Доколко този избор ще е емоционален или рационален, дали ще бъден ръководен от конкретните имена в листите или отново ще се залага на магията на телевизора предстои да видим.
От името на „Площад Алеко” желаем успех на всички кандидати, за доброто на Свищов!