С молба да коментира предложеният бюджет на община Свищов за 2021г. се обърнахме към най-младия общински съветник – Ивелин Петров – член на ресорната комисия по „Икономическо развитие, финанси и бюджет“ на Общинския съвет
Бюджет 2021 – най-големият в историята досега, но Свищов вече зависи изцяло от външно дофинансиране
Г-н Петров, кои са силните и слабите страни в проектобюджета на общината за 2021 година?
Като силни страни можем да отбележим, че въпреки тежката икономическа и финансова криза, която настъпи в следствие на пандемията от коронавируса, общината има рекордно висок бюджет, съответно и рекордно високо държавно дофинансиране. Това от друга страна не е хубаво, защото в национален план се стремим към децентрализация на общините. Малки общини като нашата, с постоянно намаляващ ръст на населението, имат единствен избор да дофинансират бюджета си чрез сериозна помощ от страна на държавата. Подобна конструкция трябва да върви паралелно с план как в бъдеще общината би могла да вдигне собствените си приходоизточници, защото ако единственият инструмент за намиране на приходоизточници е повишаване на данъците ние до никъде не бихме могли да стигнем.
Какво конкретно ви харесва на вас и какво не ви харесва в предстоящия бюджет?
Изключително впечатление прави проектът, който е зададен за училище „Димитър Благоев“ за създаване на интерактивната класна стая. Идеята е великолепна, виждали сме подобно нещо в много малко и то големи общини и в развитите страни. Смятам, че за нашите ученици това би било една голяма крачка напред в тяхното развитие.
Като член на комисията по спорт и здравеопазване ми харесва, че за спорт, въпреки нулевата година обявена там и невъзможността да се провеждат почти никакви състезания, общината успя да запази бюджета за финансиране на клубовете включително и на футболния клуб.
По отношение на социалните помощи към хората бюджета е запазен и дори малко увеличен. Има много случаи, в които хората буквално зависят от тази помощ и би било много тежко, ако липсва инструмент, с който да им се помогне.
Това, което не ми харесва и което коментирах на общественото обсъждане е, че за поредна втора година програмата „Местни инициативи“ напълно не фигурира. Освен, че община Свищов е първенец в България по отношение на въвеждането и, тя има и друг социален ефект, а той е осигуряване на прякото участие на гражданите в разпределянето на ресурси от бюджета. Когато няма такава програма се стига до налагане на диктатура от страна на администрацията. Каквото се реши от общинска администрация и приеме – това се реализира. За гражданите участието се свежда до това, да се „наслаждават“ на постигнатите ефекти.
Друго негативно нещо, е че така и не успяхме да компенсираме по някакъв начин бизнеса с такса битови отпадъци. Това бе обсъдено и на дебати в ресорната комисия, като има силни аргументи срещу това да не се предприема подобна мярка. Аз все пак мисля, че при наличие на добра воля този бизнес, който толкова време стои затворен, може да бъде подпомогнат. Знаете, че в град Свищов сферата на услугите е силно изразена и тези бизнеси в момента стоят затворени, т.е. те не генерират никакви отпадъци. Въпреки това, те ще трябва да си платят в пълен размер това, което не са изхвърлили. Можем да дадем за пример община Велико Търново, която е най-близкия областен център до нас, където направиха промени в своето законодателство в края на декември, което да позволи това нещо да се случи. Разбира се, винаги има ред регулации, по които трябва да се случи този процес. Смятам, че при малко повече воля ние можехме да помогнем на нашия бизнес и да го облекчим.