Бюджет 2021 – най-големият в историята досега, но Свищов вече зависи изцяло от външно дофинансиране

Приходите от местните данъци и такси за 2020г. вероятно са катастрофални и най-ниски в историята на общината досега. Същевременно бюджетът за настоящата 2021г. ще е най-големият благодарение на инжекции от централната власт и други източници на външно финансиране. По този начин става ясно, че Свищов все повече зависи от благоволението на централната власт и губи напълно възможността поне частично да се самоиздържа.

Според данните по проектобюджета Община Свищов приключва отчетната 2020 година с преходен остатък от 4 113 596 лв., преди всичко заради привлечените от държавния бюджет и донорски програми средства.

Бюджетът за новата 2021 година е в размер от 33 100 000, от които 18 787 282лв. са за делегирани държавни дейности, а 14 312 718 за местни. Новият бюджет е с ръст от над 5 мил. лв. спрямо този за 2020г.

Планът на бюджета включва собствени приходи и помощи, в това число данъчни приходи, неданъчни приходи и помощи, както и транфери, от които взаимоотношения с централния бюджет и други транфери. Планът на разходите обезпечава функциите общи държавни служби, отбрана и сигурност, образование, здравеопазване, социално осигуряване подпомагане и грижи, жилищно строителство, БКС, опазване на околната среда, култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело, икономически дейности и услуги, разходи, които са неквалифицирани в други функции, както и резерв.

Инвестиционната програма на Община Свищов за 2021г. възлиза на 4 300 000лв и включва изграждане и ремонт на инфраструктурни обекти, основни ремонти на улици и благоустрояване, ремонти на общински имоти, изготвяне на проекти и съфинансиране по различни оперативни програми, финансиране по дейности на чистота, ремонти на училища и детски градини и други.

Водещ принцип на работа през настоящата година ще е търсенето и акумулирането на средства от външни източници, най-вече от държавния бюджет.

По значимите обекти за предстоящото изпълнение през 2021г. са реконструкция на водопроводната мрежа в град Свищов на 32 улици в размер на 1 748 012лв., с източници на финансиране от ПУДООС, реконструкции на улици и съоръжения към тях на територията на общината в размер на 6 000 000лв., финансирани чрез фонд „ФЛАГ“ и по постановление на Министерски съвет, текущ ремонт на довеждащ водопровод на село Овча могила, първи етап на стойност 500 000лв., финансирани чрез ПУДООС, реконструкция и рехабилитация на захранващи водопроводи за селата Драгомирово, Морава, Хаджидимитрово и Козловец на стойност 786 056лв., финансирани от МРРБ, ремонт и реставрация на Самоковлиевата къща на стойност 50 000лв., финансирани от Министерството на културата, ремонт на фасадата и сградата на детска градина „Слънчо“ в гр. Свищов на стойност 168 000лв. по проект „Красива България“, облагородяване на градска жизнена среда – 100 000лв., реконструкция и рехабилитация на улици в кварталите „Стоян Ников“ на стойност 600 000лв. и „Симеон Ванков“ – 600 000лв., финансирани от Министерски съвет, внедряване на мерки за енергийна ефективност и осветление в пет населени места в общината в изготвен проект на стойност над 1 000 000лв., финансиран от плана за възстановяване и устойчивост на България.

Според управляващите при изготвянето на бюджета се е търсил баланс при разпределението на средствата между общинския център и населените места в общината.

В ПИРО плана за 2021-2027г., който предстои да бъде внесен и приет от Общинския съвет са заложени стратегиите за бъдещото развитие на общината. В него осовен акцент ще бъде изграждането на индустриална зона чрез „Дунавски индустриално-технологичен парк“ ЕАД, който по думите на Анелия Димитрова е основната надежда за осигуряване на нови производствени мощности в града и създаване на работни места. Акцент ще бъдат и зелените политики на общината чрез изграждане на площадки за строителни отпадъци, както и такива за компостиране на отпадъци от биомаса. В тази посока надеждите са на новото – старо дружество „Център за управление на отпадъци“ ЕООД. По думите на зам.кмета Анелия Димитрова проектът за рекултивация на старото сметище на града в м. „Ненова шатра“ е приключил успешно.

В процес на изготвяне е инвестиционен проект за обновяване на парк „Калето“, съвсем скоро, ще отвори и център за грижа за възрастни хора, които са в невъзможност да се самообслужват. За материализиране на всички предвидени намерения, ще се разчита на различни източници на финансиране, основно от външен характер и по-малко на собствени средства.

В анализа си главният финансист на общината Стефан Кирчев даде детайлна разбивка на бюджета по параграфи.

В рамките на изказванията и предложенията на гражданите отношение взеха единствено общинският съветник от групата „Площад Алеко“ Ивелин Петров, колежката му Светлана Георгиева и дългогодишният общински съветник Бойко Аклександров.

Ивелин Петров попита защо за втора поредна година проектобюджетът на програмата „Местни инициативи“ не присъства като обект на финансиране.

Бойко Александров зададе въпроса дали улица „Битоля“ е включена в капиталовата програма за ремонти, и се присъедини към искането на Ивелин Петров да бъде предвидено финаниране по програма местни инициативи от името на живеещите на улица „Григор Стоянов“.

Светлана Георгиева акцентира върху необходимостта сроковете за плащане на местните данъци и такси да бъдат удължени, с оглед това, че местния бизнес е поставен на колене при заплащането на тези налози с оглед епидемичната обстановка и липсата на приходи при търговците.

В отговор на въпросите и исканията на гражданите заместник-кмета Анелия Димитрова заяви, че преценката на общината е, че няма нужда да се дава възможност на гражданите сами да инициират свои проекти. Тя счита, че това трябва да става централизирано в рамките на изпълняваните от общината проекти с европейско или национално финансиране.

Във връзка с евентуален ремонт на ул. „Битоля“ отговорът бе, че анализ на общинска администрация е определила кои улици са в най-тежко състояние и списъкът с улиците, подлежащи на ремонт вече е изготвен.

По отношение, възможността за намаляване на данъчната тежест на гражданите Стефан Кирчев обяви, че община Свищов е облекчила жителите чрез намалчване на наемите за ползването на общинска собственост през 2020г.

По думите му „община Свищов е изпълнила не в такава степен, в каквато пожела“ план-приходите за собствените приходи за 2020г., от който отговор не стана ясно налице ли е неизпълнение и в какъв размер е то. По думите му липсва нормативно основание да се извърши намаление на ТБО. „От 20 години не помня местните приходи да са били така…“ започна той и не довърши изречението.

Във връзка с обсъждането на бюджета са постъпили и две писмени становища от г-н Илиян Пламенов и едно от инж. Пенев, които ще бъдат взети предвид и евентуално може и да бъдат приети по думите на зам.кмет Димитрова.