На 21-ви февруари „Академик” открива пролетния полусезон на първенството на Северозападната „В” група. Презимувахме на далеч не престижното 15-то място от общо 18 отбора, но тъй като футболните привърженици са вечни оптимисти, потърсихме старши треньора на синьо-белите Борислав Борисов, за няколко думи във връзка с подготовката на отбора. Ето, какво каза той на хилядите почитатели на „студентите”:
Г-н Борисов, започна ли вече подготовката за пролетния полусезон на нашия „Академик”?
Да в понеделник на 18-и януари започнахме и вече караме по график. Добре се представят момчета засега! Идеята е да се подготвим по-бързо, защото периода до началото на първенството е кратък, но според плановете, които съм си направил мисля, че ще влезем в първенството подготвени.
Какви контроли са предвидени и договорени и с кои съперници ще се проведат?
Първата контрола е на 31- ви януари с „Черноломец” в гр.Попово, втората е на 6-ти февруари в град Севлиево с местния отбор, третата ще е с „Локомотив” Дряново на 10-ти февруари, където ще гостуваме в Царева Ливада на изкуствената настилка и четвъртата е с „Левски” гр. Левски на 13-ти февруари, която по всяка вероятност ще се играе в Свищов.
Как стои въпросът със селекцията има ли напуснали състезатели, кои са те, както и кои са новопривлечените, можете ли да ги представите накратко?
Осем са новите момчета. Иван Христов от Велико Търново е вратар и последно се е състезавал в Локомотив Дряново, иначе в миналото е защитавал и цветовете на нашия отбор. Александър Скорчев, който играе като нападател и последно е играл в „Спартак” Плевен. Иван Филипов, който е защитник и последно се състезава в Левски град Левски. Явор Генчев, който е син на Бончо Генчев – председателят на Зоналния съвет на БФС. Той също е от Търново, като последно и той е играл в „Локомотив” Дряново. Мартин Иванов, който е халф също е от Търново и последно и той мисля, че в „Локомотив” Дряново се състезаваше. Стефан Трайков, който е местен и всички го познаваме, радвам се, че и той също се върна да помогне на отбора. Александър Георгиев е бивш кадър на Академик Свищов и се завръща в родния отбор от Полски Тръмбеш, нов играч е и Георги Колев. Долу-горе 8 момчета са новите. От тях имахме нужда, за да вдигнем малко нивото, мисля, че Академик има нужда от по-добри футболисти за по-добро представяне. Напусналите играчи са Веселин Габров, Сонер Хюсеин, братята Валентин и Преслав Антонови, Радослав Батов, Кристиян Аначков и резервния вратар Денис Венциславов.
Какви са условията, при които тренирате? Имате ли проблеми с финансирането или от друго естество пред отбора?
Не, на този етап всичко е нормално и като база и като условия, всичко е много добре, благодарение на ръководството на Общината и на Стопанската Академия, разбира се. Всички сме обединени в една идея, да си помагаме и в крайна сметка отбора наистина има прекрасни условия за развиване на футбол.
В състава казахте, че се завръща Стефан Трайков, също като вас е една от легендите на отбора. Ще разчитате ли на опита му и като треньор, в ролята и на ваш помощник на терена? Все пак преди Вас, именно той водеше мъжкия състав.
Разбира се, Стефан Трайков, както Иван Ганев и Пламен Ангелов са тримата най-опитни в отбора! Хубавото е, че всеки един от тях може да помогне не само на мен, но и на футболистите. Идеята и политиката на клуба са да се изгради едно ядро от около десетина – дванадесет опитни футболисти и покрай тях да се налагат младите момчета от местната школа. Когато има такива добри футболисти е много по-лесно и за младите момчета да се развиват, понеже има какво да видят, защото в тях е бъдещето, все пак футбола е до време…
Кои са тези млади надежди? Представете ни ги.
Димитър Костадинов, Михаил Ганев, Симеон Бойчев и Божидар Пламенов това са четиримата, които наистина носят футбола в себе си! Надявам се те да разберат, че всичко е насочено към тях. Привличането на по-опитни футболисти е с цел, да се даде шанс на тези млади момчета и колкото се може по-бързо те да влязат в час! Не можем да гадаем, кога ще стане това, дали след месец, три или шест, но такава е идеята. Дано по-бързо да се развият тези деца и да се докажат в мъжкия футбол. На всички юноши, които не са повикани да участват в отбора, също ще им се даде шанс , следим как вървят нещата в школата. Опитваме се да съчетаем някак си старшата възраст с мъжкия състав и да създадем приемственост.
Можете ли да постигнете конкуренция за всеки пост, нещо, което всеки треньор желае? Къде са слабите ни страни в това отношение?
Мисля, че на този етап с новите момчета, които привлякохме има конкуренция на всеки един пост. Момчетата могат да играят не само на един пост, но и на втори и на трети и наистина това е пътя на развитието!
Отборът, като че ли допусна много грешки в защита през есента, а там играят именно най-опитните ни състезатели. Как си го обяснявате, въобще, как бихте определили силните и слабите ни страни в мачовете през 2020?
Когато се допусне грешка, когато се допусне гол, това не означава, че само защитата е виновна – целият отбор е виновен! Не мога да обвиня един или двама човека за по-слабите резултати. Колкото и да си опитен в защита, това е отборна игра и всички носим отговорност, но като цяло наистина имахме много слаби резултати в определени мачове. Не може обаче само с негативизъм – също така и хубави неща се получиха. Просто ние тръгнахме с една мисъл, че едва ли не само с местни момчета, само с млади състезатели може да се направи нещо. Беше обяснено на ръководството, че на този етап, няма как да се случи . Не е нужно да се правят драми, защото една загуба не е фатална, както две или три. Въпрос е, че поддържайки тази политика тя неимоверно ще доведе и до някои слаби резултати. Наясно бяха и в ръководството и аз и може би и старите футболисти, че не е драма и трагедия, просто трябваше да се види на този етап като качества и възможности, на какво ниво сме. Определено се видя, че хората, които бяха от други места, говоря за освободените, не бяха на нужното ниво, за да дадат спокойствие и сигурност на по-младите момчета. Затова се направи и тази политика и рокада, за да се привлекат нови момчета, за сметка на старите, които бяха освободени или напуснали сами. Надявам се, тази година да имаме по-добри резултати под тази нова форма на отбора и съм сигурен, че ще изглеждаме много по-добре.
Как оценявате настоящото 15то място в класирането на „Академик” и какви са амбициите ви за предстоящия полусезон?
Петнадестетото място не отговаря на това, което „Академик” заслужава! Да, допуснахме много слаби игри и резултати, но допуснахме и много незаслужени загуби. Мисля, че ако бяхме извлекли максимума от поне 1-2 мача, нямаше да сме на петнадесето, а може би на 9-то – 10-то място. Но това не е толкова фатално, защото има още един полусезон, където може да се коригираме. Мисля, че с тези футболисти, които разполагаме ще се справим по-добре в предстоящите мачове и ще се качим по-нагоре в крайното класиране!
Очертава се и през пролетта мачовете в цялата страна да са без публика. Как се отразява това на футболистите? Лесно ли се играе пред празни трибуни?
Не е приятно наистина! Не, че в аматьорския футбол има кой знае каква голяма посещаемост, но колкото и да е малка тя, всичко се прави все пак за публиката! Има хора, които подкрепят отбора и неприятното е, че идват редовно и стоят извън огражденията, за да наблюдават мачовете. Тези хора, въпреки неудобното положение, от което наблюдават мачовете, подкрепят отбора, за което им благодарим безкрайно! Надявам се по-скоро да паднат тези забрани или просто да се коригират под някаква форма. Пак казвам, няма чак толкова голяма посещаемост , може да се разпределят хората, голям е стадиона!
„ Площад Алеко” излъчва мачовете на отбора и се оказва, че има наши привърженици, които ви следят не само в България, но и от страни в цяла Европа! Много наши легенди, също гледат мачовете на настоящия състав! Какво е вашето пожелание и обещание към тях?
Обещавам им, че ще се опитаме, както аз, така и ръководството да направим сериозни неща, за да изглежда отбора много по-добре. Ще ни трябва малко повече време, просто за аматьорския футбол и изграждането на младите момчета трябва време. Резултатите ще си дойдат сами. Преди години, когато отборът последно влезе в „Б” група, ни трябваха около 4 години, за да изградим отбора. Тогава също бяха налагани млади и местни момчета. В продължение на 4 години успяхме да запазим отбора, плюс един двама състезатели, които биваха привлечени, за да помагат от време на време. Така до четвъртата година дойдоха резултатите. Не казвам, че и сега ще ни трябва толкова време, може и по-рано това да се случи, но просто трябва да разберете, че в тази група или се обиграват млади момчета или се вадят много пари за чужди футболистите наемници, за да влезе отбора в горна група и след това се чудим, как да продължим в по-горното ниво. Затова сме решили да караме стъпка по стъпка и мисля, че тогава победите ще бъдат много по-сладки, а и ще ни е нужен по-малък бюджет!