Свищов посреща 2021 година с по-висока такса смет и по-високи кметски заплати

Община Свищов

Общинският съвет „зарадва“ съгражданите ни с по-висок размер на такса „смет“ за 2021г. решението бе взето на последното за годината заседание на върховния орган на местното самоуправление, проведено на 17 декември в онлайн режим. Новият по-висок размер бе подкрепен от 19 съветника от подкрепящото кмета Генчев мнозинство, 9 бяха против, а 1 се въздържа. Новият по-висок размер на ставката надвишава с близо 8 процента досегашния.
В абсолютни стойност план-сметката на контролираното от ДПС общинско предприятие „Чистота“ се повишава от малко над 3 млн. лева за 2020г. на 3 313 487 лв. за 2021г.
В рамките на проведения дебат не стана ясно по какъв начин се използват и остойностяват услугите на депото в Санадиново, където община Свищов депонира битовите си отпадъци. Официално договор с оператора не е сключен, но по думите на главния финансист Стефан Кирчев, общината получава и плаща фактури за ползваните услуги.
„Ние общинските съветници, преди време гласувахме решение – не какъв договор да сключим, а какъв да НЕ сключим, а именно договор с оператора на депото в Санадиново. Едновременно с това, макар и такъв договор формално да не съществува, общината използва това депо и получава фактури за извършваната услуга. На какво юридическо основание тогава се издават тези фактури и как се определя цената на използваната услуга? “ – попита адв. Калин Костов и допълни „всеки начинаещ счетоводител и юрист ще ви каже, че фактура се издава при налично първично основание, което е договор за предоставена стока или услуга. Ние или трябва да си изчистим отношенията с оператора, ако трябва и със съдействието на държавата или ще продължим полузаконно да извозваме отпадъците на неясни за гражданите на общината цени.“
Ивелин Петров заяви, че това увеличение, ще повлия негативно на бизнеса, който във време на криза е поставен в изключително трудното положение. „В много общини се търсят начини за подпомагане на бизнеса, искам нашата община поне да не пречи, ако не иска да помага! Нека се преосмисли това увеличение и се потърсят начини за икономии, а не увеличения!“ каза още той. Неговото интервю по темата пред „Площад Алеко“ може да видите тук.
Новата, увеличена такса смет ще засегне най-тежко именно неработещия бизнес, защото е дължима на основание данъчната оценка на имотите, независимо дали реално се използват или не.
Тя ще влоши допълнително събираемостта, защото ще изправи всеки търговец в ситуацията на потенциален неизправен длъжник на Кмета и на общината. В годините досега бизнесът нееднократно е алармирал, че размерът и е непосилен за възможностите му, но вместо облекчения, в годините назад последваха нови увеличения.
При неработещите търговски обекти, затворени от мерките на държавата, това вероятно ще се отрази пагубно за много наши съграждани – дребни предприемачи.

1_TSU_IRFB_TSmet-converted