Адвокат Христо Петров с важни уточнения относно заповедта за задължително носене на маски

След издадената миналата седмица заповед на здравния министър за задължително носене на маска или друго покриващо устата средство на закрити и открити обществени места, “Площад Алеко” потърси за коментар по темата адв. Христо Петров. Причината – оказва се, че все още се откриват доста неясноти около заповедта и прилаганатето й.

Заповедта на министъра на здравеопазването задължава всички лица, които се намират на закрити или открити обществени места да имат поставена маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата. Това е десетата заповед на здравния министър. Първоначално издаденият нормативен акт е изменен девет пъти до настоящия момент, разбираме от адв. Петров.

Когато се налага административна санкция – глоба, допълва той, тя трябва да съответства на деяние, което да е обявено от закона по ясен и недвусмислен начин за нарушение. “Ако погледнем разпоредбата за носенето на предпазни маски можем да установим, че ако нямаме предпазна маска, можем да покрием носа и устата си с друго средство. Какво  е това „друго средство“ не става ясно, така че бихме могли да използваме всичко и не следва да подлежим на санкция. Заповедта не конкретизира  кой са „закрити или открити обществени места“, записани са търговски обекти, зали, паркове и др.”

В повечето от случаите трябва да се приложи разпоредбата на чл. 28 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). „За маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може: да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание;“ Според Христо Петров, повечето актосъставителите не спазват тази разпоредба и направо налагат глоби на гражданите. В случай че веднага след предупреждение, покриете носа или устата си с предпазна маска или „друго средство“, нарушението ви следва да се третира като маловажно. Ако от вашето действие не са произтекли опасни за живота на други лица последици и вие сте изпълнили указанията на органа на власт, деянието ви следва да се третира по посочения чл. 28 от ЗАНН.

Актът за липса на предпазна маска, трябва да бъде е съставен от компетентен орган. Ако липсва заповед, с която  актосъставителя е определен от ОД на МВР за компетентен да съставя подобен вид актове, то ще е налице незаконосъобразност, която ще доведе до отмяната му.

Не на последно място, казва адв. Петров, процесуалният закон изисква точно и пълно изписване на законите и законовите норми при съставяне на акт за установяване на административни нарушения  /чл. 42 ал. 1 т. 5 от ЗАНН/. Непосочването на законова разпоредба или посочването на грешна такава, води до грубо процесуално нарушение, което е основание съда да отмени акта.

“Когато ви бъде съставен акт и ви бъде наложено административно наказание с наказателно постановление, потърсете правна помощ и консултация от адвокат”, съветва накрая адв. Христо Петров.