През втората половина на XIX век Свищов заема водещо място в културно-просветно отношение между другите градове в България. Добре известно е, че градът е първенец в доста отношения: тук са създадени рървото българско светско училище, първите издания на учебно-педагогическа литература, първият певчески хор „Янко Мустаков“, първият музей в България. В хрониките на свищовската история се намира и Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“ . Учителят Емануил Васкидович дарява личната си библиотека, съдържаща старопечатни старобългарски и старогръцки книги, и така се поставят основите на библиотечното дело в града. Днес 164 години по-късно библиотеката към читалището неотменно изпълнява ролята си на храм на книгата. Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“ продължава да стои достолепно като един от водещите културни институти на града.
„Уникалните библиотечни колекции предизвикват възторг у гостите и са повод за гордост за това, което се съхранява и пази в книгохранителницата ни“ – споделя билиотекарката Веселина Спасова и разгръща с вълнение страниците на Свищовски дамаскин от 1753г.
„Всяка година в рамките на националната библиотечна седмица показваме част от старопечатните ръкописи, които съхраняваме. За тези ръкописи знаят и ги търсят университетите от цяла България. Млади хора от петте средни училища в града проявяват интерес към колекциите ни, защото имат прекрасни учители, които ги водят тук от малки. Много дарители има в този град, така сме закърмени – да даряваме за общото благо!“ – допълва колегата и Маргарита Колева.
Пред „Площад Алеко“ госпожа Колева изтъква, че за 2019 година:
- Библиотечен фонд наброява 99 886 тома
- Набавените нови книги са 306 тома
- Читателите на библиотеката са 839 човека
- Тя посетена 5 563 пъти
- Заели са били общо 8 703 книги и други библиотечни материали
- Библиотеката е организирала четения, празници във връзка с годишнини и изложби общо 39 културни прояви.
Веселина Спасова споделя още: „Най-радостното е, че децата започнаха да се завръщат към книгите. Тази година шестокласниците имат задължението да четат по 2 глави от „Под игото“, но всички деца поискаха да прочетат целия роман, при това както е написан, не на „шльокавица“.“
С маски и ръкавици, пленени от писаното слово, свищовлии продължават традицията – да четат и да обичат града си!