Европа, в която можем да вярваме е дом, който си има стопани!

Дискусията в ДТГ „Димитър Хадживасилев“ събра голяма аудитория и разчупи политически и обществени стереотипи

Европа, в която можем да вярваме е Европа, която трябва да се върне към корените и автентичната си християнска същност. Това бе акцентът на дискусията в Държавната Търговска Гимназия „Димитър Хадживасилев“, организирана от сдруженията „Площад Алеко“ и „Младежки консервативен клуб“ този петък. Недопустима е подмяната на идентичността на Стария континент чрез изкуствено налагане на мултикултурния модел, смятат участниците в нея Николай Облаков, Кристиян Шкварек, Боян Стефанов, Тончо Краевски и Борис Станимиров.

Повече от всякога битката в Европа не е между ляво и дясно, дори не между либерализъм и консерватизъм, а най-вече между център и периферия. Парадоксалното е, че носител на автентичните европейски ценности не е центъра в Брюксел, а по-скоро периферията, към която се числи и България, смята Тончо Краевски. Същият паралел направи той и в национален мащаб, като сравни столицата и провинциалните градове.

Не трябва да следваме готови европейски модели, а да намерим наш собствен път, е мнението на Кристиян Шкварек. Той даде пример за демографските политики в Унгария, Полша и прибалтийските държави, които много повече отчитат страховете и спецификата на местните социални групи, отколкото модела на отворените общества в западния либерален свят.

Християнският фундамент е определял облика на Европа от времето на Римската империя насам и замяната му с нещо неустановено и нетипично за съзнанието на нормалните хора може да доведе до много опасни последици акцентира в изказването си Боян Стефанов.

Не бива да превръщаме евроизборите в арена на нашите местни ежби. Има много по-важен дневен ред за обществото и трябва да коментираме именно него, каза Борис Станимиров. Бъдещето пред България, завещано от нашите възрожденци е като част от Европа и трябва да се борим да оправим общия си, европейски дом, а не да коментираме евентуално негово напускане.

Запазването на родовата и националната идентичност е съкровено човешко чувство. Без здрава основа не можем да гледаме напред както на микрониво – в семейството и в града си, така и на макрониво – в национален и европейски план, е анализът на учредителя на „Площад Алеко“ адв. Калин Костов. Европа е дом, който си има стопани, тези стопани са гостоприемни, но правилата в дома трябва да ги определят именно те.

Европа трябва да преоткрие себе си и то в рамките на Европейския съюз. Нито един от нас не иска да руши съюза, точно обратното – трябва да го направим разбираем и приемлив за масовия гражданин, както на запад, така и на изток, заявиха участниците в дискусията, на която предлагаме пълен запис за тези, които нямаха възможност да я посетят.