С изтъкване на постигнатите успехи започна работата на общинското ръководство през м. септември. В нарочна пресконференция кметът Генчо Генчев изтъкна изграждането на бъдещ туристически информационен център като „чудесна нова придобивка за Свищов”.
Той отбеляза, че в туристическия сектор работи с помощта на колегите си от „Царевград Търнов” – туристическото дружество на Община Велико Търново, където кмет и бивш управител на предприятието е колегата му Даниел Панов – областен лидер на ПП ГЕРБ.
Решението за създаване на туристическия информационен център бе взето всъщност не от Генчев, а от Общинския съвет на последното му заседание, проведено в края на м. август. На практика то премина без дебат, което се превръща в модел на работа в настоящия мандат. При приемане на решението общинският съветник адв. Калин Костов изрично попита липсващите за пореден път представители на общинска администрация какво са свършили в промеждутъка от предходното заседание през м. юни, на което също се обсъждаше свързана с развитието на туризма тема – тази за включването на Община Свищов в Учредителния комитет на Дунавския туристически район в гр. Русе.
„Има ли разработена стратегия за развитие на този сектор в Общината? Кои са авторите на тази стратегия, подкрепена ли е тя с професионалния им опит и експертиза? Как решаваме да правим определени стъпки, след като нямаме никаква идея каква крайна цел ще преследваме?” – бяха част от зададените от него въпроси, които за пореден път останаха без отговор.
Потърсен впоследствие за коментар от „Площад Алеко” той допълни:
„Поведението на общинска администрация при управлението на сектора е притеснително. От една страна във всички стратегически документи той се определя като приоритетен и значим, от друга страна няма никаква единна концепция какво трябва да се направи. Непрекъснато от години се говори за потенциал, докато в същото време другите общини вече надграждат постигнатите резултати. Бил съм главен юрисконсулт на „Албена” АД – най-голямото българско дружество на туристическия пазар и знам как се мисли стратегически и в перспектива. Там понастоящем работят много наши съграждани, чудесни професионалисти. Вероятно в сектора има заети десетки, стотици свищовлии, които могат да бъдат привлечени и да дадат идеи как се създава разпознаваем бранд и се заема пазарна ниша. Колкото и неприятно да звучи, по темата настоящото управление действа напълно аматьорски – нямаме нито заложени цели, нито структури чрез които те да бъдат постигнати, нито статистика и индикатори, които да отчетат всъщност имаме ли някакъв напредък чрез осъществените дейности. Да създаваш туристически информационен център или да включваш общината в туристически район, каквото беше предходното решениеq само по себе си е добра мярка. Без необходимите подкрепящи действия обаче е напълно безсмислено. Ние образно казано купуваме копче, а тепърва за него трябва да шием балтон. Съветът по туризъм в Свищов не е провеждал заседание от години, няма никаква връзка между хотелиери, ресторантьори, транспортни фирми и тези действия на общинарите. Всеки решава и действа за себе си без да се консултира и синхронизира работата си с останалите. Развитието на подобен сектор включва разработване на редица програмни документи и то от професионалисти, каквито администрацията няма, създаване на публично-частни структури по прилагането им съвместно със заинтересованите предприемачи, подобряване на инфраструктурата около туристическите обекти, масирана реклама и ред други съпътстващи действия. За съжаление не съм оптимист, че с подобни мерки, които дори не се обсъждат предварително със съветниците, ще се придвижим напред. Виждате, че дори няма кой да отговори на поставените въпроси, а решенията се гласуват наизуст.”