Община Свищов предлага започване на процедура по отнемане на лицензиите за газопренос и газоразпространение

Ключово за развитието на процеса по бъдещата газификация на Общината решение влиза в дневния ред на сесията на Общинския съвет, насрочена за 26 Октомври. Този Четвъртък предстои общинските съветници да гласуват предложение за отмяна на свое решение, взето на 28.06.2012 г., с което дават съгласие Община Свищов да бъде включена като обособена територия за разпределение на природен газ, за която да бъде издадена лицензия за това на дружеството „Тецеко” ЕООД. Предложението за отмяна на решението от 2012 г. на практика е стъпка в процедурата по отмяна на дадената лицензия на газификационното дружество, което е монополист съгласно закона, за територията на Свищов и Белене. Точката в дневния ред е внесена от Председателя на Общинския съвет и лидер на ПП ГЕРБ в Свищов Кристиян Кирилов и е съгласувана с Кмета на Общината Генчо Генчев.

Дружеството „Тецеко” ЕООД е еднолична собственост на Албена Бадева, съпруга на адв. Николай Бадев, но зад него открито стои „Свилоза” АД и мажоритарният и собственик Красимир Дачев. Решението за даване на съгласие от страна на Общината „Тецеко” да кандидатства пред ДКЕВР за лицензия, без провеждане на търг и конкурс, каквато възможност бе предвидена от действащия тогава Закон за енергетиката, бе взето след бурно обсъждане в Общинския съвет с 18 гласа „за”, 1 „против” и 3 „въздържали се” с подкрепата на тогавашното мнозинство на „Коалиция за Свищов” и кмета Станислав Благов.

В мотивите си към предложението, д-р Кирилов посочва, че за 5 години от получаването на лицензията, дружеството не е изградило необходимата инфраструктура за разпределение на природен газ на територията на Общината. Предложените параметри в одобрения от ДКЕВР бизнесплан и срокове за изпълнението им категорично не са спазени, не са дадени и обещаните финансови гаранции. Дружеството има изградени мощности единствено за обслужване на предприятията на площадката на бившия химкомбинат „Свилоза” и то с доставки на компресирана газ. Дружеството няма дори офис, в който желаещите граждани да получат информация или да заявят включване към газопреносната мрежа.

Газифицирането на практика бе подпомогнато финансово от държавата, като към датата на получаване на лицензията от страна на „Тецеко”, подобна хипотеза само съществуваше. Това направи газифицирането на Общината значително по-евтино, тъй като довеждащият газопровод, който е най-скъпата част от бъдещата инвестиция и би следвало да бъде изграден за сметка на лицензианта, ще бъде изграден с публични средства. „Булгартрансгаз“ ЕАД и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) са сключили Договор за грант, с който се отпуска безвъзмездна финансова помощ от Международен Фонд „Козлодуй” за изграждане на три преносни газопровода с автоматични газорегулиращи станции (АГРС) до Свищов, Панагюрище, Пирдоп, Банско и Разлог. Общата прогнозна стойност на трите проекта се оценява на 21 790 000 евро, от които безвъзмездната финансова помощ от Международен Фонд „Козлодуй” е в размер на 11 000 000 евро. Съфинансирането от “Булгартрансгаз” ЕАД е в размер на 10 790 000 евро. Предвидената индикативна стойност на проекта до гр. Свищов е в размер на 4,72 млн. евро, от които 50% се осигуряват от Международен фонд Козлодуй. В изпълнение на договора за грант, “Булгартрансгаз” ЕАД е сключило договор 2760/28.02.2017 г. за проектиране на „Преносен газопровод до Свищов“. Предстои избраният консултант за проектиране “РАП Системс България” ООД да определи най-подходящият вариант на трасе на преносен газопровод до гр. Свищов, съобразен с техническите и екологични аспекти на района.

Икономическите и политическите параметри на случващото се, както и напрежението в отношенията между Община Свищов и дружествата от групата „Свилоза”, които това проекторешение прави явни, ще бъдат обекти на допълнителни коментари в бъдеще. Очаквайте в „Площад Алеко” подробности по темата за газификацията на Свищов с хронология на събитията и експертни и политически гледни точки.

80c38b_40decd1e2ad6432487088ce3a52f2379